| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mały podatnik z wyższym limitem

Mały podatnik z wyższym limitem

Obowiązuje już zwiększony limit przychodów ze sprzedaży w definicji małego podatnika.

W dniu 22 maja 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2009 r. (Dz.U. nr 69, poz. 587) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowe przepisy podwyższają z dotychczasowych 800 tys. euro do 1,2 mln euro limit przychodów, którego przekroczenie powoduje utratę statusu małego podatnika. Oznacza to, że firma będzie małym podatnikiem do momentu, w którym wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.

Limit będzie przeliczany na złotówki według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.

Przedsiębiorcy, którzy z powodu podwyższenia limitu, stali się małymi podatnikami, mogą jeszcze w tym roku wybrać kwartalny sposób rozliczania. W tym celu powinni złożyć zawiadomienie w terminie do 20 sierpnia. Ponadto nowe przepisy dają tym przedsiębiorcom możliwość skorzystania z jednorazowej przyspieszonej amortyzacji.

W wyniku zmian zawartych w ustawie zwiększył się również limit odpisów amortyzacyjnych z 50 tys. euro do 100 tys. euro w latach 2009-2010.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów do ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., oraz do ustawy o rachunkowości - chodzi o dostosowanie do limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »