reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mały podatnik z wyższym limitem

Mały podatnik z wyższym limitem

Obowiązuje już zwiększony limit przychodów ze sprzedaży w definicji małego podatnika.

W dniu 22 maja 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2009 r. (Dz.U. nr 69, poz. 587) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowe przepisy podwyższają z dotychczasowych 800 tys. euro do 1,2 mln euro limit przychodów, którego przekroczenie powoduje utratę statusu małego podatnika. Oznacza to, że firma będzie małym podatnikiem do momentu, w którym wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.

Limit będzie przeliczany na złotówki według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.

Przedsiębiorcy, którzy z powodu podwyższenia limitu, stali się małymi podatnikami, mogą jeszcze w tym roku wybrać kwartalny sposób rozliczania. W tym celu powinni złożyć zawiadomienie w terminie do 20 sierpnia. Ponadto nowe przepisy dają tym przedsiębiorcom możliwość skorzystania z jednorazowej przyspieszonej amortyzacji.

W wyniku zmian zawartych w ustawie zwiększył się również limit odpisów amortyzacyjnych z 50 tys. euro do 100 tys. euro w latach 2009-2010.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów do ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., oraz do ustawy o rachunkowości - chodzi o dostosowanie do limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama