| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne RMUA bez e-podpisu?

Elektroniczne RMUA bez e-podpisu?

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” zaakceptowała propozycje pracodawców dotyczące uproszczenia zasad wydawania druków RMUA.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja „Przyjazne Państwo” przychyliła się do propozycji Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan), by druki RMUA były wydawane rzadziej oraz bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Konfederacja proponuje, aby wystawianie druków RMUA odbywało się drogą elektroniczną, bez dodatkowych obostrzeń, tak jak ma to miejsce w przypadku dokumentów bankowych generowanych elektronicznie, które na mocy ustawy „Prawo bankowe” funkcjonują w obrocie gospodarczym bez stosowania e-podpisu.

Propozycje zmierzają do stworzenia prostych ram prawnych, określających sposób wydawania druków RMUA przez pracodawców. Eksperci z PKPP Lewiatan stwierdzają bowiem, że znowelizowana w 2008 r. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych daje wprawdzie możliwość przekazywania, za zgodą pracownika, druków RMUA w formie elektronicznej, ale wymagania ustawowe (czyli konieczność stosowania podpisu elektronicznego) powodują, że możliwość ta jest rzadko wykorzystywana przez pracodawców.

Pracodawcy krytykują proceder wykorzystywania druków RMUA przez służbę zdrowia do potwierdzenia, czy dana osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Według nich druk RMUA nie jest potwierdzeniem wpłaty składek, a jedynie ich wyliczenia. W związku z tym proponują, aby placówki służby zdrowia miały możliwość stwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie numeru PESEL.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »