| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS. Odliczenie VAT

ETS. Odliczenie VAT

Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikowi w przypadku, gdy faktura została wystawiona na oboje małżonków. Prawo takie istnieje nawet wtedy, gdy na fakturze nie wskazano części ceny i podatku, który odpowiada udziałowi podatnika we wspólnocie małżeńskiej - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z 21 kwietnia 2005 r. w sprawie C-25/03 dokonał interpretacji art. 18 ust. 1 lit. a) oraz art. 22 ust. 3 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej. ETS orzekł, że wspomniane przepisy nie wymagają dla wykonywania prawa do odliczenia VAT, aby podatnik posiadał fakturę wystawioną na swoje nazwisko i wskazującą część ceny i podatku od wartości dodanej odpowiadające jego udziałowi we współwłasności. Faktura wystawiona bez rozróżnienia na oboje małżonków będących współwłaścicielami i bez wzmianki o takim podziale jest wystarczająca do odliczenia.

ETS uznał, że osoba, która nabywa lub zleca budowę domu celem zamieszkania w nim z rodziną, występuje jako podatnik i w związku z tym korzysta z prawa do odliczenia na podstawie art. 17 szóstej dyrektywy w zakresie, w jakim używa pomieszczenia znajdującego się w tym budynku jako biura do celów wykonywania, choćby tylko ubocznie, działalności gospodarczej i zalicza tę część budynku do majątku swojego przedsiębiorstwa. Jeżeli wspólnota wynikająca z małżeństwa, która nie ma osobowości prawnej i nie wykonuje sama działalności gospodarczej, dokonuje zamówienia dobra inwestycyjnego, to współwłaściciele tworzący tę wspólnotę powinni być do celów stosowania tej dyrektywy uznani za odbiorców tej transakcji. W następstwie tego, jeżeli dwoje małżonków pozostających we wspólnocie małżeńskiej nabywa usługę lub towar, którego część jest używana w sposób wyłączny do celów zawodowych przez jednego z małżonków, to małżonek ten korzysta z prawa do odliczenia całości podatku naliczonego od części dobra, które używa do celów swojego przedsiębiorstwa, jeśli odliczona kwota nie przekracza udziału podatnika we współwłasności tego dobra.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »