reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Jak dokumentować odliczenia

PIT. Jak dokumentować odliczenia

Ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem mija 2 maja. Wysyłając zeznanie za 2004 r., np. po północy 2 maja, ryzykujemy już poważnymi konsekwencjami, które mogą nas spotkać, i nie chodzi tylko o ewentualne odsetki, ale przede wszystkim o sankcje karne skarbowe za niewywiązywanie się z jednego z ważniejszych obowiązków podatkowych. Jednak po wysłaniu PIT sprawa się nie kończy, bo jeszcze przez kolejne lata trzeba zachować dokumenty stanowiące podstawę rozliczenia.

Ustawodawca pozwala na rozmaite odliczenia i ulgi, których jest jednak coraz mniej. W każdym jednak przypadku są one obwarowane szeregiem warunków niezbędnych do odliczenia, a żelaznym punktem wśród nich jest ten dotyczący dokumentowania. W zasadzie nie zdarza się, żeby podatnik mógł wydać choćby złotówkę podlegającą odliczeniu i nie musiał tego odpowiednio udokumentować.

WARTO WIEDZIEĆ
Aby udokumentować odpowiednio ulgę odsetkową, najlepiej pofatygować się do banku lub SKOK, który powinien wystawić dokument z zestawieniem odsetek zapłaconych w danym roku podatkowym.

Faktury na duże wydatki mieszkaniowe

Co do zasady, ustawodawca w odniesieniu do obowiązku dokumentowania posługuje się ogólnym określeniem dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Niemniej jednak w niektórych przypadkach wymaga określonego rodzaju dokumentu. Tak jest zwłaszcza w przypadku wydatków mieszkaniowych odliczanych na zasadzie praw nabytych w ramach ulg budowlanych.

Tylko na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, odliczeń może dokonywać podatnik, który poniósł wydatki na:

• budowę budynku mieszkalnego,
• zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku,
• nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne,
• wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia.

Taki sam wymóg muszą spełnić podatnicy korzystający z ulgi na remont i modernizację budynku (lokalu) mieszkalnego. Również w ich przypadku wysokość wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej. Tutaj jest zastrzeżenie, że wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej rozliczanej w ramach ulgi remontowej ustala się na podstawie dowodu wpłaty.

Przy uldze odsetkowej – dowód z banku

W przypadku ostatniej pozostałej w ustawie ulgi mieszkaniowej związanej z odliczaniem odsetek od kredytu zaciągniętego na inwestycję mieszkaniową dokumentowanie jest inne. Ale i w tym przypadku ustawodawca wymaga od podatnika specjalnego dokumentowania. Wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego ustala się na podstawie dowodu wystawionego przez podmiot uprawniony do udzielenia kredytu (pożyczki).

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama