| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF ograniczy odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych

MF ograniczy odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich planowane przez rząd ponowne ograniczenie odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych to działanie na szkodę przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej.

Ministerstwo Finansów w dobie kryzysu usilnie szuka pieniędzy, by ustabilizować niekorzystną sytuację w finansach publicznych. Z tego powodu zmierza do ograniczenia odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Przy zakupie samochodu o masie do 3,5 tony przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 60 proc. zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Poza tym resort planuje również zabranie na 3 lata możliwości odliczania VAT od paliwa.

- Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z zasadą neutralności VAT dla przedsiębiorców oraz nie jest zgodne z prawem wspólnotowym - zaznacza Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP).

Konfederacji podkreśla, że podatek VAT powinien z założenia być dla przedsiębiorców neutralny, tzn. nie powinien stanowić dla nich obciążenia finansowego. Tymczasem resort finansów dopuszcza możliwość ograniczenia lub wyłączenie prawa do odliczania niektórych towarów lub usług na czas złej koniunktury gospodarczej.

- Zastosowanie wyłączenia lub ograniczenie - jak twierdzi A. Ambrozik - nie może być jednak podyktowane jedynie interesem państwa w czasie spowolnienia gospodarczego.

Eksperci KPP uważają, że proponowane rozwiązanie nie będzie korzystne ani dla przedsiębiorców, ani dla branży motoryzacyjnej. Działanie Ministerstwa Finansów według nich jest tym bardziej niezrozumiałe, że inne kraje europejskie wspierają swoje sektory motoryzacyjne.

Ponadto Konfederacja sugeruje, że proponowana nowelizacja jest niekorzystna, sprzeczna z logiką państwa prawa oraz nie zapewnia stabilności prawa podatkowego. Według KPP, rozwiązaniem może być zmiana systemowa - dobra na czas koniunktury oraz na czas spowolnienia gospodarczego. Pierwszym z rozwiązań byłoby pełne odliczenie podatku naliczonego i opodatkowanie wykorzystania samochodów osobowych dla celów prywatnych. Takie rozwiązanie poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz zachęci do kupowania nowych aut.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »