reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF ograniczy odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych

MF ograniczy odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich planowane przez rząd ponowne ograniczenie odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych to działanie na szkodę przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej.

Ministerstwo Finansów w dobie kryzysu usilnie szuka pieniędzy, by ustabilizować niekorzystną sytuację w finansach publicznych. Z tego powodu zmierza do ograniczenia odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Przy zakupie samochodu o masie do 3,5 tony przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 60 proc. zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Poza tym resort planuje również zabranie na 3 lata możliwości odliczania VAT od paliwa.

- Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z zasadą neutralności VAT dla przedsiębiorców oraz nie jest zgodne z prawem wspólnotowym - zaznacza Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP).

Konfederacji podkreśla, że podatek VAT powinien z założenia być dla przedsiębiorców neutralny, tzn. nie powinien stanowić dla nich obciążenia finansowego. Tymczasem resort finansów dopuszcza możliwość ograniczenia lub wyłączenie prawa do odliczania niektórych towarów lub usług na czas złej koniunktury gospodarczej.

- Zastosowanie wyłączenia lub ograniczenie - jak twierdzi A. Ambrozik - nie może być jednak podyktowane jedynie interesem państwa w czasie spowolnienia gospodarczego.

Eksperci KPP uważają, że proponowane rozwiązanie nie będzie korzystne ani dla przedsiębiorców, ani dla branży motoryzacyjnej. Działanie Ministerstwa Finansów według nich jest tym bardziej niezrozumiałe, że inne kraje europejskie wspierają swoje sektory motoryzacyjne.

Ponadto Konfederacja sugeruje, że proponowana nowelizacja jest niekorzystna, sprzeczna z logiką państwa prawa oraz nie zapewnia stabilności prawa podatkowego. Według KPP, rozwiązaniem może być zmiana systemowa - dobra na czas koniunktury oraz na czas spowolnienia gospodarczego. Pierwszym z rozwiązań byłoby pełne odliczenie podatku naliczonego i opodatkowanie wykorzystania samochodów osobowych dla celów prywatnych. Takie rozwiązanie poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz zachęci do kupowania nowych aut.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama