| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana wysokości opłat dla biegłych rewidentów

Zmiana wysokości opłat dla biegłych rewidentów

Opłata z tytułu wpisu na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w tym roku wyniesie 500 zł. A składka członkowska dla biegłych rewidentów wzrasta do 70 zł za kwartał.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (KRBR) dnia 23 czerwca 2009 r. przyjęła uchwałę nr 922/27/2009, która ustala opłatę za wpis na listę podmiotów audytorskich w wysokości 500 zł.

KRBR na podstawie ustawy z 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz.U. nr 77, poz. 649) określa wysokość opłaty z tytułu wpisu na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Zgodnie z przepisami zawartymi w tej ustawie, każdy podmiot uprawniony do dokonywania czynności rewizji finansowej obowiązany jest wnieść taką opłatę. Wysokość opłaty to suma nieprzekraczająca 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za poprzedni rok kalendarzowy. W tym roku maksymalna opłata mogłaby więc wynosić 1471,94 zł.

Zmieniła się też wysokość składki członkowskiej osób fizycznych wpisywanych na listę. W trzecim i czwartym kwartale tego roku składka kwartalna dla biegłych rewidentów wynosi 70 zł.

Nowa wysokość składki nie obejmuje jednak osób, które za zgodą KIBR mogą opłacać niższe składki lub złożyły oświadczenie o utrzymywaniu się wyłącznie ze świadczeń społecznych. Składka kwartalna dla tych osób pozostaje na dotychczasowym poziomie, czyli 5 zł. Natomiast biegli rewidenci, którzy wcześniej opłacili składki za cały rok 2009 według starej stawki, przed dniem 1 lipca, zmuszeni są dopłacić różnicę.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK