reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe mandaty za wykroczenia skarbowe

Nowe mandaty za wykroczenia skarbowe

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory mandatów karnych nakładanych za wykroczenia skarbowe.

Nowe wzory mandatów zostały opracowane w najnowszym projekcie zmian do rozporządzenia w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Projekt zmian do rozporządzenia opublikowało Ministerstwo Finansów.

Nowelizacji rozporządzenia wynika ze zmian w przepisach ustawy - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, z późn. zm.), wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 215, poz. 1355).

W projekcie zaproponowano kompleksową zmianę formularzy mandatów karnych i odejście od określenia w nich druku przelewu/wpłaty gotówkowej. Zmiana jest niezbędna, gdyż wzory formularzy wykorzystywane dotychczas nie odpowiadają aktualnym standardom wzorów formularzy bankowych i nie mogą być wykorzystywane jako formularz polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej przy uiszczaniu kary grzywny za pośrednictwem banków lub Poczty Polskiej.

Na nowym formularzu mandatu karnego wystarczy podać nazwę urzędu i jego numer konta do ewentualnego wykorzystania, w razie gdyby kara grzywny nałożona w drodze mandatu karnego kredytowanego nie była uiszczana w kasie urzędu, a na jego konto za pośrednictwem uprawnionych instytucji.

W celu uproszczenia formalności zaproponowano również wprowadzenie jednego wzoru mandatu karnego, na którym funkcjonariusz wydający mandat karny dokonywałby odpowiedniego zaznaczenia, czy kara grzywny została nałożona w drodze mandatu karnego według przepisów Kodeksu karnego skarbowego, czy mandatu karnego kredytowanego.

Projekt rozporządzenia daje też możliwość dalszego wykorzystywania dotychczasowych mandatów do wyczerpania zapasów, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2010 r.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama