| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z formularza PIT-40A usunięto ulgę na dziecko

Z formularza PIT-40A usunięto ulgę na dziecko

Zmienia się wzór formularza PIT-40A/11A. Wykreślona zostaje rubryka, w które można było wpisać ulgę na dziecko.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru rocznego obliczenia podatku wraz z informacją o wysokości dochodu, do sporządzenia których obowiązane są organy rentowe. Projekt wprowadza nowy wzór formularza PIT-40A/11A, który będzie miał zastosowanie przy rozliczeniach podatkowych za 2009 rok.

Ministerstwo Finansów zmodyfikowało konstrukcję formularza PIT-40A/11A. Organ rentowy, który go wypełnia, nie będzie uwzględniał w rocznym obliczeniu podatku kwoty ulgi na dzieci. W związku z tym począwszy od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2009 r., podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z przedmiotowego odliczenia są obowiązani do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym (niezależnie od tego czy od organu rentowego otrzymają PIT-40A czy PIT-11A).

W konsekwencji, w stosunku do ubiegłorocznego wzoru rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy, wzór formularza PIT-40A/11A stanowiący załącznik do projektu rozporządzenia zawiera zmiany polegające na wykreśleniu w części F zatytułowanej „Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy” wiersza „Ulga na dzieci” (dotychczasowa poz. 43), przenumerowaniu dalszych pozycji formularza oraz zmianie powołań pozycji w treści „Informacja dla osób, które na podstawie otrzymanego formularza PIT-11A albo PIT-40A będą składać zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37”.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »