REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukończenie gimnazjum nie wpływa na wymiar urlopu

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Zasady wliczania nauki do stażu pracy nie uwzględniają reformy oświaty. Z tego powodu firmy mają problem z ustaleniem wymiaru urlopu wypoczynkowego pracowników.

Pracodawcy, którzy zatrudniają młodych podwładnych, coraz częściej mają problemy z ustaleniem, od kiedy muszą udzielać im 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bowiem okresy nauki. Problem w tym, że przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają zmian w systemie oświaty i szkolnictwa wyższego.

Autopromocja

W rezultacie ukończenie gimnazjum nie wpływa w ogóle na wymiar urlopu, a absolwenci studiów licencjackich otrzymają w tym samym czasie prawo do 26 dni wolnego, co magistrowie (jeśli podejmą pracę w tym samym czasie). Zwróciła na to uwagę Państwowa Inspekcja Pracy. Zdaniem PIP na nowo trzeba ustalić zasady wliczania nauki do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu.

Obecnie 26 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom zatrudnionym co najmniej 10 lat. Zgodnie z art. 155 kodeksu pracy do okresu tego wlicza się jednak czas nauki (np. cztery lata za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej).

- Kodeks mówi jednak o ukończeniu szkół średnich, a po reformie oświaty w Polsce funkcjonują szkoły ponadgimnazjalne, a nie średnie - mówi Małgorzata Ferenc z firmy Ferenc - Doradztwo Personalne i Kadrowe.

Podkreśla, że niedostosowana terminologia wywołuje problemy z ustaleniem, jaki okres nauki należy wliczać do stażu pracy, uprawniającego do dłuższego urlopu. Dodatkowo okresy kształcenia, jakie zgodnie z kodeksem pracy należy wliczać do stażu pracy, różnią się obecnie od faktycznego czasu nauki. Dla przykładu: jeśli podwładny ukończył liceum, do jego stażu pracy trzeba będzie wliczyć cztery lata, choć nauka w takiej szkole trwa obecnie trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają też faktu, że po reformie oświaty powstały nowe typy szkół, np. gimnazja.

- Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów ukończenie gimnazjum nie wpłynie na wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

PIP zwróciła też uwagę, że kodeks pracy nie jest dostosowany do zmian w szkolnictwie wyższym. Zgodnie z art. 155 k.p. z tytułu ukończenia uczelni wyższej do 10-letniego stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się osiem lat. Przepisy te nie rozróżniają studiów licencjackich i magisterskich. Dlatego do stażu pracy absolwentów obu typów studiów wliczać należy osiem lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej, choć magistrowie musieli studiować co najmniej dwa lata dłużej od absolwentów studiów licencjackich.

DO STAŻU PRACY, UPRAWNIAJĄCEGO DO URLOPU, WLICZA SIĘ

3 lata - za ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej (maksymalnie)

4 lata - z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej

5 lat - za ukończenie średniej szkoły zawodowej (maksymalnie)

6 lat - z tytułu ukończenia szkoły policealnej

8 lat - za ukończenie szkoły wyższej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA