reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy limit obrotów w VAT

Wyższy limit obrotów w VAT

Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada podniesienie limitu obrotów w VAT z 50.000 zł do 150.000 zł. Limit będzie podnoszony stopniowo osiągając górną granicę w 2011 r.

Ministerstwa Finansów opublikowało założenia do nowelizacji ustaw: o podatku od towarów i usług, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Niniejsza nowelizacja zmierza w kierunku ujednolicenie zasad rozliczania zarówno VAT, jak i podatków dochodowych w zakresie wykorzystywania przez podatników samochodów, których konstrukcja umożliwia wykorzystywanie ich na inne cele niż związane z działalnością gospodarczą.

Ważną i korzystną dla podatników zmianą będzie podniesienie limitu obrotów w VAT z 50.000 zł do 150.000 zł. Proponuje się stopniowe podwyższanie limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z podatku od towarów i usług. Stopniowe podwyższanie limitu odbywałoby się w następujący sposób: na rok 2010 limit obrotu wyniósłby 20 000 EUR, a na rok 2011 limit ten osiągnąłby wartość docelową 30 000 EUR.

W Polsce, zgodnie z art. 287 pkt 14 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, limit rocznego obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku od towarów i usług wynosi 10 000 EUR. Po przeliczeniu na złote limit ten wynosi 50 000 zł.

W porównaniu do innych państw członkowskich Polska ma jeden z najniższych limitów obrotu uprawniającego do możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku. W związku z tym, że istnieje możliwość podniesienia tego limitu wystąpiono o derogację w tej sprawie.

Podwyższenie limitu obrotu do 30 000 EUR, uprawniającego do zwolnienia podmiotowego, powinno ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej podatnikom osiągającym niewielkie obroty, gdyż przyczyni się w znacznym stopniu do redukcji obciążeń administracyjnych. Podatnik do momentu przekroczenia limitu obrotu nie ma obowiązku m. in. prowadzenia pełnej ewidencji, składania deklaracji dla tego podatku. W konsekwencji wpłynie to korzystnie na rozwój drobnej wytwórczości.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama