reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawcy nie chcą wypełniać PIT za pracownika

Pracodawcy nie chcą wypełniać PIT za pracownika

Pracodawcy zdecydowanie sprzeciwiają się projektowi zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Przede wszystkim zapisowi, który zakłada przeniesienie obowiązków związanych z rozliczaniem podatków na pracodawcę.

Zdaniem Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) projektowane zmiany w ustawie o PIT spowodują:

- zwiększenie kosztów administracyjnych funkcjonowania przedsiębiorstw,

- przeniesienie odpowiedzialności z podatnika na płatnika,

- konieczność poświęcania dodatkowej pracy na rozliczanie i uzupełnianie deklaracji podatkowych,

- zwiększenie kosztów związanych z archiwizacją i i przechowywaniem dokumentów,

- konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na dostosowanie systemów IT, wyszkolenie pracowników, obsługę ewentualnych korekt.

Ekspert KPP, Dariusz Witkowski wylicza, że zaproponowane w projekcie zryczałtowane wynagrodzenie przyznane płatnikom i inkasentom z tytułu terminowego pobrania i wpłacenia podatków (w wysokości od 0,35 proc. - 0,4 proc.) nie zrekompensuje w odpowiednim stopniu kosztów, które są niezbędne do wykonania zapisów ustawy. Dlatego koszty będą musieli ponieść przedsiębiorcy, którzy w obliczu panującego kryzysu nierzadko mają problemy z płynnością finansową.

- Istnieje też uzasadniona obawa, że poprzez zwolnienie z obowiązku sporządzania deklaracji PIT ustawodawca przyczyni się do obniżenia poziomu edukacji podatkowej obywateli. Spowoduje to obniżenie ich świadomości w tym zakresie, co może przynieść bardzo negatywne skutki w przyszłości - dodaje D. Witkowski.

W związku z proponowaną nowelizacją pracodawcy z KPP postulują o doprecyzowanie zapisów określających granice odpowiedzialności, którą będą ponosili podatnicy i płatnicy w wyniku błędnie sporządzonych rozliczeń. Kwestia precyzyjnego rozgraniczenia tej odpowiedzialności ma zasadnicze znaczenie ze względu na pewność sytuacji prawnej zarówno po stronie przedsiębiorcy, jak i pracownika.

Mając na uwadze powyższe argumenty, pracodawcy uważają, że projekt ustawy powinien być poddany ponownym konsultacjom społecznym. Wprowadzenie ustawy w trybie pilnym spowoduje dezinformacje zarówno wśród pracodawców jak i pracowników, uniemożliwi prawidłowe wdrożenie jej w życie jak i przygotowanie odpowiednich systemów informatycznych bądź zaplecza kadrowego celem wykonania ustawy. Uważamy, że taki sposób procedowania nie ma nic wspólnego z przyświecającym dialogowi partnerów społecznych zasadom rzetelności i wzajemnego zaufania.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama