| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawcy nie chcą wypełniać PIT za pracownika

Pracodawcy nie chcą wypełniać PIT za pracownika

Pracodawcy zdecydowanie sprzeciwiają się projektowi zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Przede wszystkim zapisowi, który zakłada przeniesienie obowiązków związanych z rozliczaniem podatków na pracodawcę.

Zdaniem Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) projektowane zmiany w ustawie o PIT spowodują:

- zwiększenie kosztów administracyjnych funkcjonowania przedsiębiorstw,

- przeniesienie odpowiedzialności z podatnika na płatnika,

- konieczność poświęcania dodatkowej pracy na rozliczanie i uzupełnianie deklaracji podatkowych,

- zwiększenie kosztów związanych z archiwizacją i i przechowywaniem dokumentów,

- konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na dostosowanie systemów IT, wyszkolenie pracowników, obsługę ewentualnych korekt.

Ekspert KPP, Dariusz Witkowski wylicza, że zaproponowane w projekcie zryczałtowane wynagrodzenie przyznane płatnikom i inkasentom z tytułu terminowego pobrania i wpłacenia podatków (w wysokości od 0,35 proc. - 0,4 proc.) nie zrekompensuje w odpowiednim stopniu kosztów, które są niezbędne do wykonania zapisów ustawy. Dlatego koszty będą musieli ponieść przedsiębiorcy, którzy w obliczu panującego kryzysu nierzadko mają problemy z płynnością finansową.

- Istnieje też uzasadniona obawa, że poprzez zwolnienie z obowiązku sporządzania deklaracji PIT ustawodawca przyczyni się do obniżenia poziomu edukacji podatkowej obywateli. Spowoduje to obniżenie ich świadomości w tym zakresie, co może przynieść bardzo negatywne skutki w przyszłości - dodaje D. Witkowski.

W związku z proponowaną nowelizacją pracodawcy z KPP postulują o doprecyzowanie zapisów określających granice odpowiedzialności, którą będą ponosili podatnicy i płatnicy w wyniku błędnie sporządzonych rozliczeń. Kwestia precyzyjnego rozgraniczenia tej odpowiedzialności ma zasadnicze znaczenie ze względu na pewność sytuacji prawnej zarówno po stronie przedsiębiorcy, jak i pracownika.

Mając na uwadze powyższe argumenty, pracodawcy uważają, że projekt ustawy powinien być poddany ponownym konsultacjom społecznym. Wprowadzenie ustawy w trybie pilnym spowoduje dezinformacje zarówno wśród pracodawców jak i pracowników, uniemożliwi prawidłowe wdrożenie jej w życie jak i przygotowanie odpowiednich systemów informatycznych bądź zaplecza kadrowego celem wykonania ustawy. Uważamy, że taki sposób procedowania nie ma nic wspólnego z przyświecającym dialogowi partnerów społecznych zasadom rzetelności i wzajemnego zaufania.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »