| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy o PIT: Państwo kosztem przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o PIT: Państwo kosztem przedsiębiorców

Sejm właśnie uchwalił projekt nowelizacji ustawy o PIT. Poprawka przesuwająca o rok wejście w życie nowej ustawy w niczym nie zmienienia krytycznego stanowiska przedsiębiorców do zaproponowanych przez rząd zmian.

Istotą projektowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy o PIT z dnia 26 sierpnia 2009 r. jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku pracowników przez pracodawcę oraz zwiększenie rodzajów ulg, które pracodawca miałby uwzględniać w rocznym rozliczeniu.

Przedsiębiorcy z Business Centre Club oceniają przegłosowany przez posłów projekt jednoznacznie negatywnie i apelują do Ministerstwa Finansów o wycofanie się z zaproponowanych zmian.

Jak podkreśla ekspert gospodarczy BCC, Mirosław Barszcz: „Spowolnienie gospodarcze powoduje w wielu firmach trudności finansowe, przedsiębiorstwa borykają się z problemem bieżącego finansowania działalności, a często również z rosnącymi stratami. W takiej sytuacji wprowadzanie regulacji podatkowych zwiększających biurokratyczne koszty funkcjonowania przedsiębiorstw jest nie do przyjęcia.”

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że zmiana może dotyczyć prawie 5 mln podatników. Koszty po stronie pracodawców, związane z dodatkowym zatrudnieniem koniecznym do obsłużenia takiej ilości rocznych rozliczeń, szacuje się na ponad 300 mln zł rocznie. W wielu większych firmach konieczny będzie zakup odpowiedniego oprogramowania księgowego, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W opinii BCC, rząd zamiast przerzucać koszty biurokracji na przedsiębiorców, powinien odciążyć firmy oraz podatników i zobowiązać urzędy skarbowe do przygotowywania rocznych rozliczeń podatników. Dysponują one wszystkimi informacjami koniecznymi do przygotowania rocznego zeznania podatnika. Informacja o ulgach, z których podatnik ma zamiar skorzystać, powinna być składana do urzędu skarbowego (co najwyżej za pośrednictwem płatnika-pracodawcy). To urząd skarbowy powinien przygotowywać podatnikowi wstępną wersję jego zeznania rocznego i przedstawiać mu do akceptacji. Takie rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje w niektórych krajach, byłoby faktyczną jakościową zmianą w podejściu do podatników.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK