| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kolejna podwyżka akcyzy w planach MF

Kolejna podwyżka akcyzy w planach MF

Ministerstwo Finansów w 2010 r. chce podwyższyć akcyzę na szereg wyrobów objętych podatkiem akcyzowym. Szczególnie odczuwalny będzie wzrost akcyzy na papierosy.

W 2010 r. akcyza na papierosy wzrośnie o 2,57 proc. Zatem paczka papierosów podrożeje średnio o ok. 16 gr - zakłada projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, opublikowany przez Ministerstwo Finansów, który dotyczy ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 i Nr 98, poz. 819.

 

W projekcie zmian do ustawy o podatku akcyzowym oprócz podwyżki na papierosy, przewidziana jest także podwyżka m.in. na oleje opałowe i paliwa.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskiego prawa akcyzowego do przepisów wspólnotowych, czyli wdrożenia postanowień wynikających z dyrektyw unijnych.

Przepisy wspólnotowe wskazują, iż minimalna stawka akcyzy na papierosy wynosi 57 proc. ceny sprzedaży detalicznej papierosów należących do kategorii cenowej o najwyższym popycie. Stawka nie może być niższa niż 64 euro za 1000 sztuk. Nowa stawka akcyzy, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. zależy od założonego w projekcie ustawy budżetowej na 2010 r. kursu euro w wysokości 4,18 zł. Akcyza wzrośnie więc z 138,5 zł za tysiąc sztuk papierosów do 142,67 zł. W związku z tym przewidywana średnia cena detaliczna paczki papierosów wzrośnie do 7,92 zł, czyli 16 gr więcej niż obecnie. Ministerstwo szacuje, że zmiana stawki akcyzy na papierosy przyczyni się do wzrostu wpływów do budżetu z tego tytułu o ok. 300 mln zł rocznie.

Dostosowanie stawek akcyzy do minimów unijnych, spowoduje również wzrost cen na inne wyroby akcyzowe:

- paliwa do silników odrzutowych - z 1072 zł/1000 l do 1380,00 zł/1000 l,

- oleje opałowe nie podlegające obowiązkowi barwienia - z 60 zł na 63 zł za tonę,

- gaz ziemny przeznaczony do napędu silników spalinowych - ze 100 zł za tonę do 519,2 zł za tonę,

- węgiel i koks oraz gaz ziemny przeznaczone do celów opałowych - z 1,18 zł do 1,26 zł za gigadżul.

Należy jednak podkreślić, iż węgiel i koks ziemny przeznaczone do celów opałowych, do dnia 1 stycznia 2012 r. są zwolnione od akcyzy. Ze zwolnienia z akcyzy będzie korzystało także paliwo do silników odrzutowych. Do końca 2013 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny do silników spalinowych. Z kolei ten sam gaz do celów opałowych będzie zwolniony z podatku do 31 grudnia 2013 r. lub czasu, kiedy przekroczy 25-proc. udział w konsumpcji energii.

W związku z tym faktyczna, odczuwalna dla konsumentów podwyżka od przyszłego roku obejmie jedynie papierosy.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »