REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ETS: Spółce nie przysługuje zwolnienie z podatku źródłowego od dywidendy

REKLAMA

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Gaz de France – Berliner Investissement SA, która dotyczyła zakresu zastosowania zwolnienia podatkowego dywidend, przewidzianego w przepisach implementujących dyrektywę Parent – Subsidiary.

W stanie faktycznym sprawy, niemiecka spółka Gaz de France Deutschland GmbH, wypłacała dywidendę jedynemu udziałowcowi, którym była francuska spółka Gaz de France - Berliner Investissement SA. Od wypłacanej dywidendy potrącany była podatek od dochodów kapitałowych oraz podatek solidarnościowy. Niemieckie władze podatkowe odmówiły spółce Gaz de France - Berliner Investissement SA prawa do zwolnienia z podatku źródłowego otrzymywanej dywidendy wskazując, iż spółka ta działa w formie spółki société par actions simplifiée, która nie została wymieniona w załączniku do tzw. dyrektywy Parent - Subsidiary. Dyrektywa ta ma na celu przeciwdziałanie podwójnemu opodatkowaniu dywidend wypłacanych pomiędzy spółkami w ramach Unii Europejskiej.

Autopromocja

Spółka Gaz de France - Berliner Investissement SA. zaskarżyła decyzję niemieckich władz podatkowych, wskazując, iż jej prawo do zwolnienia podatkowego wynika w tym przypadku z wykładni celowościowej dyrektywy Parent - Subsidiary. Sąd krajowy rozstrzygający w sprawie postanowił zawiesić postępowanie i skierował do ETS następujące pytania prejudycjalne:

 „1) Czy art. 2 lit. a) [dyrektywy 90/435] w związku z lit. f) załącznika do [tej] dyrektywy [...] należy interpretować w ten sposób, że francuska spółka istniejąca w formie „société par actions simplifiée” jeszcze przed 2005 r. może być również uważana za „spółkę państwa członkowskiego” w rozumieniu tej dyrektywy, a zyski, które uzyskała w 1999 r. w wyniku wypłaty zysków przez jej niemiecką spółkę zależną, należy zwolnić od podatku pobieranego u źródła zgodnie z art. 5 ust. 1 dyrektywy [90/435]?

2) W przypadku udzielenia na pytanie pierwsze odpowiedzi przeczącej - czy art. 2 lit. a) [dyrektywy 90/435] w związku z lit. f) załącznika do [tej] dyrektywy [...] narusza postanowienia art. 43 WE i 48 WE lub art. 56 ust. 1 WE, art. 58 ust. 1 lit. a) WE i art. 58 ust. 3 WE, w zakresie w jakim artykuł ten w związku z art. 5 ust. 1 dyrektywy 90/435 przyznaje wprawdzie zwolnienie zysków wypłaconych przez niemiecką spółkę zależną od podatku pobieranego u źródła w przypadku francuskiej spółki dominującej w formie société anonyme, société en commandite par actions lub société à responsabilité limitée, lecz nie przyznaje go w przypadku francuskiej spółki dominującej w formie société par actions simplifiée?”.

Odpowiadając na powyższe pytania Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, iż dyrektywa Parent - Subsidiary, która wprowadza zwolnienie od podatku źródłowego dywidend wypłacanych na rzecz spółek wskazanych w jej załączniku, ogranicza kompetencje państwa członkowskiego do opodatkowania zysków wypłacanych przez spółki mające siedzibę na jego terytorium. W związku z powyższym zasada pewności prawa sprzeciwia się uznaniu katalogu spółek wskazanych w załączniku tej dyrektywy Parent - Subsidiary, jako zaledwie wskazówki dla określania zakresu jej stosowania. Tym samym Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził zamknięty charakter katalogu spółek wymienionych w dyrektywie Parent - Subsidiary, wobec których państwa członkowskie mają obowiązek stosować wskazane w dyrektywie zwolnienie podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, iż państwa członkowskie mają prawo wprowadzać mechanizmy służące zapobieganiu lub złagodzeniu podwójnego opodatkowania dywidend wypłacanych na rzecz spółek, nie wymienionych w załączniku dyrektywy Parent - Subsidiary.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 1 października 2009 r. w sprawie Gaz de France - Berliner Investissement SA przeciwko Bundeszentralamt für Steuern, (C 247/08).

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA