Koniec tajemnicy bankowej, koniec unikania opodatkowania
Międzynarodowa współpraca rządów państw należących do grupy G20 doprowadziła do zwiększenia współpracy międzynarodowej dotyczącej problemu unikania opodatkowania.
Najbardziej spektakularne jest przystąpienie Szwajcarii do umów w przedmiocie wymiany informacji finansowych, co w praktyce oznacza koniec słynnej szwajcarskiej tajemnicy bankowej w wymiarze międzyrządowym.
Z końcem września Szwajcaria zawarła z Katarem umowę o wymianie informacji. Wcześniej Szwajcaria porozumiała się w tej sprawie z USA, Danią, Luksemburgiem, Francją, Norwegią, Austrią, Wielką Brytanią, Meksykiem, Finlandią, Wyspami Owczymi i Hiszpanią.
Zgodnie z tymi umowami Szwajcaria nie może już utrzymywać tajemnicy bankowej, jeśli któryś z sygnatariuszy zwróci się do niej o przekazanie informacji dotyczących osób lub firm podejrzanych o oszustwa podatkowe.
Tym samym Szwajcaria została zdjęta z "szarej listy" rajów podatkowych. Z szarej listy w ostatnich tygodniach zostały również zdjęte San Marino, Monako i Austria. Nastąpiło to przed szczytem grupy G20 w Pittsburghu, który odbył się na przełomie września i października i którego tematyka obejmowała między innymi walkę z rajami podatkowym.
Listę krajów, które wprowadziły całkowicie zasady OECD, oraz tych, które wdrożyły je częściowo, znaleźć można na stronach OECD.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: