| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koniec tajemnicy bankowej, koniec unikania opodatkowania

Koniec tajemnicy bankowej, koniec unikania opodatkowania

Grupa najbogatszych państw ogłosiła koniec tajemnicy bankowej oraz sukces w walce z tzw. rajami podatkowymi.

Międzynarodowa współpraca rządów państw należących do grupy G20 doprowadziła do zwiększenia współpracy międzynarodowej dotyczącej problemu unikania opodatkowania.

Najbardziej spektakularne jest przystąpienie Szwajcarii do umów w przedmiocie wymiany informacji finansowych, co w praktyce oznacza koniec słynnej szwajcarskiej tajemnicy bankowej w wymiarze międzyrządowym.

Z końcem września Szwajcaria zawarła z Katarem umowę o wymianie informacji. Wcześniej Szwajcaria porozumiała się w tej sprawie z USA, Danią, Luksemburgiem, Francją, Norwegią, Austrią, Wielką Brytanią, Meksykiem, Finlandią, Wyspami Owczymi i Hiszpanią.

Zgodnie z tymi umowami Szwajcaria nie może już utrzymywać tajemnicy bankowej, jeśli któryś z sygnatariuszy zwróci się do niej o przekazanie informacji dotyczących osób lub firm podejrzanych o oszustwa podatkowe.

Tym samym Szwajcaria została zdjęta z "szarej listy" rajów podatkowych. Z szarej listy w ostatnich tygodniach zostały również zdjęte San Marino, Monako i Austria. Nastąpiło to przed szczytem grupy G20 w Pittsburghu, który odbył się na przełomie września i października i którego tematyka obejmowała między innymi walkę z rajami podatkowym.

Listę krajów, które wprowadziły całkowicie zasady OECD, oraz tych, które wdrożyły je częściowo, znaleźć można na stronach OECD.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK