REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

84 proc. firm nie planuje zwolnień pracowników

84 proc. firm nie planuje w najbliższych miesiącach zmniejszenia zatrudnienia, 65 proc. z nich chce pozostawić je na takim samym poziomie - wynika z badań agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, zaprezentowanych konferencji prasowej.

Badania przeprowadzone zostały we wrześniu przez Randstad we współpracy z TNS OBOP wśród 300 firm zatrudniających powyżej 10 osób (na stałe i tymczasowo). Odpowiedzi udzielały osoby odpowiedzialne za politykę kadrową, a pytania dotyczyły planów na najbliższe sześć miesięcy.

Dyrektor zarządzający firmy Randstad Kajetan Słonina poinformował, że zmniejszenie zatrudnienia deklaruje 14 proc. pytanych, a zwiększenie 19 proc. Za szczególnie istotne uznał to, że tylko 2 proc. badanych przedsiębiorców nie wie, jak w najbliższym czasie zachowa się w kwestiach personalnych.

"Pół roku wcześniej niepewność co do polityki personalnej deklarowało ok. 20 proc. ankietowanych. Teraz jest ich 10 razy mniej. To dowód, że w ostatnich sześciu miesiącach sytuacja na polskim rynku pracy się ustabilizowała" - powiedział Słonina. Jego zdaniem, może to wynikać z faktu, że aż 23 proc. pytanych stwierdziło, że w Polsce nie ma kryzysu, a kolejne 18 proc. - że jest, ale skończy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Randstad pytał również o zatrudnienie pracowników tymczasowych. 80 proc. ankietowanych zadeklarowało, że pozostawi je na takim samym poziomie jak obecnie, 10 proc., że je zwiększy, 5 proc. ograniczy, a kolejne 5 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Rzeczniczka prasowa Randstad Roma Głowacka poinformowała, że zwiększenie zatrudnienia - zarówno tymczasowego jak i stałego - planują firmy największe, zatrudniające powyżej 250 pracowników, z centralnej Polski. O zwolnieniach myślą natomiast najmniejsi przedsiębiorcy, w których pracuje do 50 osób, mający siedziby przede wszystkim na zachodzie i północy kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zatrudnienie chcą zwiększać przede wszystkim firmy usługowe. Redukcje przewidują natomiast najczęściej firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym" - powiedziała Głowacka.

Odpowiadając na pytanie dotyczące płac, 76 proc. pytanych firm zadeklarowało pozostawienie ich na obecnym poziomie. Natomiast wzrost wynagrodzeń planuje 13 proc. z nich, 5 proc. ich obniżenie a 6 proc. nie wie jeszcze jak postąpi.

Przedsiębiorcy wypowiadali się również w kwestii sytuacji gospodarczej w Polsce. 58 proc. z nich przewiduje stagnację, 10 proc. recesję, 26 proc. wzrost gospodarczy, a 6 proc. nie ma zdania.

 

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

    Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

    Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

    W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

    Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

    Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

    W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

    Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

    Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

    Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

    Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    REKLAMA