| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy o pracę tylko w języku obcym

Umowy o pracę tylko w języku obcym

Już niedługo pracodawcy będą mieli możliwość zawierania umów o pracę oraz prowadzenia innej dokumentacji związanej z zatrudnieniem tylko w języku obcym.

Obecnie umowa o pracę, jak również inne dokumenty związane z zatrudnieniem muszą być sporządzane w języku polskim, jeśli osoba świadcząca pracę ma miejsce zamieszkania w Polsce w momencie zawarcia umowy a praca jest wykonywana na terytorium kraju.

Zmieni się to już 15 października br. za sprawą nowelizacji ustawy o języku polskim Dz.U. nr 161, poz. 1280, wprowadzającej nowe zasady zawierania umów o pracę i innych dokumentów związanych z zatrudnieniem.

Nowelizacja wprowadza przepisy, zgodnie z którymi umowa o pracę lub inne dokumenty wynikające z zakresu prawa pracy mogą być zawierane tylko w języku obcym na wniosek osoby świadczącej pracę władającej tym językiem obcym. Jest to uzasadnione przypadkiem, gdy osoba nie jest obywatelem polskim i posługuje się innym językiem niż polski. Wówczas w aktach osobowych pracownika będzie tylko jedna, obcojęzyczna wersja umowy.

W związku z nowymi przepisami pracodawcy będą mogli zawierać umowy z udziałem konsumentów i umowy z zakresu prawa pracy w następujący sposób:

- jednocześnie sporządzone w wersji lub wersjach obcojęzycznych; podstawą ich wykładni będzie wersja w języku polskim, jeżeli osoba świadcząca pracę lub konsument są obywatelami Polski,

- tylko w wersji obcojęzycznej na wniosek osoby świadczącej pracę władającej tym językiem obcym, w którym sporządzana ma być umowa, jeśli osoba taka została pouczona o możliwości sporządzenia umowy w języku polskim.

Podstawa prawna:

- ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o języku polskim (Dz.U. nr 161, poz. 1280).

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK