reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Auta z kratką - koniec z odliczaniem VAT od paliwa

Auta z kratką - koniec z odliczaniem VAT od paliwa

Unia Europejska wyraziła zgodę na czasowe wstrzymanie odliczania VAT od paliwa do aut z kratką.

Najnowsze założenia do projektu nowelizacji ustawy o VAT wskazują, że od 1 stycznia 2010 r. firmy nie będą mogły odliczać podatku od paliwa do aut z kratką. Wszystko dzięki staraniom Ministerstwa Finansów, które w konsultacjach prowadzonych z unijnym Komitetem ds. VAT uzyskało zgodę na wprowadzenie tego ograniczenia.

Konsultacje z Komitetem ds. VAT odbyły się pod koniec września br. Polska wystąpiła o wprowadzenie ograniczenia w odliczaniu VAT w związku z trudną sytuacją ekonomiczną kraju (co stanowi wypełnienie wymogu formalnego, określonego w art. 177 dyrektywy 2006/112/WE do wprowadzania przedstawionego rozwiązania).

Polska uzyskała możliwość wyłączenia prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do napędu niektórych pojazdów samochodowych, które objęłoby tym wyłączeniem również paliwa do napędu pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony.

Rozwiązanie to wprowadza więc analogiczne ograniczenia w odliczaniu podatku od paliwa do napędu samochodów z kratką jak obowiązujące w przypadku samochodów osobowych.

Powyższe ograniczenie miałoby obowiązywać przez 3 lata, czyli od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.

Nie dotyczyłoby pojazdów, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej:

− samochodów, które są przedmiotem odprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i używane są do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy,

− pojazdów, które w oparciu o kryteria określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 - 4 ustawy o VAT, pozwalają uznać je za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków,

− pojazdów specjalnego przeznaczenia (np. pomoc drogowa, ładowarka, pojazd pogrzebowy), określonych w art. 86 ust. 4 pkt 5 ww. ustawy,

− pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Do konsultacji z Komitetem ds. VAT ma prawo każde państwo członkowskie, które z przyczyn wynikających z koniunktury gospodarczej, chciałoby częściowo lub całkowicie wyłączyć wszystkie lub niektóre dobra z przepisów dotyczących odliczeń. Z tego prawa skorzystała w tym przypadku Polska.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama