Auta z kratką - koniec z odliczaniem VAT od paliwa
REKLAMA
Najnowsze założenia do projektu nowelizacji ustawy o VAT wskazują, że od 1 stycznia 2010 r. firmy nie będą mogły odliczać podatku od paliwa do aut z kratką. Wszystko dzięki staraniom Ministerstwa Finansów, które w konsultacjach prowadzonych z unijnym Komitetem ds. VAT uzyskało zgodę na wprowadzenie tego ograniczenia.
REKLAMA
Konsultacje z Komitetem ds. VAT odbyły się pod koniec września br. Polska wystąpiła o wprowadzenie ograniczenia w odliczaniu VAT w związku z trudną sytuacją ekonomiczną kraju (co stanowi wypełnienie wymogu formalnego, określonego w art. 177 dyrektywy 2006/112/WE do wprowadzania przedstawionego rozwiązania).
Polska uzyskała możliwość wyłączenia prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do napędu niektórych pojazdów samochodowych, które objęłoby tym wyłączeniem również paliwa do napędu pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony.
Rozwiązanie to wprowadza więc analogiczne ograniczenia w odliczaniu podatku od paliwa do napędu samochodów z kratką jak obowiązujące w przypadku samochodów osobowych.
Powyższe ograniczenie miałoby obowiązywać przez 3 lata, czyli od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.
Nie dotyczyłoby pojazdów, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej:
− samochodów, które są przedmiotem odprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i używane są do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy,
− pojazdów, które w oparciu o kryteria określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 - 4 ustawy o VAT, pozwalają uznać je za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków,
− pojazdów specjalnego przeznaczenia (np. pomoc drogowa, ładowarka, pojazd pogrzebowy), określonych w art. 86 ust. 4 pkt 5 ww. ustawy,
− pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.
Do konsultacji z Komitetem ds. VAT ma prawo każde państwo członkowskie, które z przyczyn wynikających z koniunktury gospodarczej, chciałoby częściowo lub całkowicie wyłączyć wszystkie lub niektóre dobra z przepisów dotyczących odliczeń. Z tego prawa skorzystała w tym przypadku Polska.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA