Fiskus musi zmienić procedury
REKLAMA
Polska ma dwa miesiące na zmianę procedur administracyjnych, dotyczących zwrotu VAT cudzoziemcom. Podatnik ma prawo wystąpić o zwrot VAT do organów podatkowych państwa członkowskiego, w którym został obciążony tym podatkiem. Zwrot musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy. Problem w tym, że polskie organy podatkowe zwrotu dokonują po dwóch, a nawet czterech latach. Komisja Europejska nie zgadza się na takie traktowanie podatników i nakazuje natychmiastową zmianę procedur.
REKLAMA
Przepisy są dobre...
Krajowe przepisy prawidłowo implementują przepisy wspólnotowe, wskazując, że zwrot VAT powinien być dokonany w terminie sześciu miesięcy. Jednak - jak wskazuje Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie - przepisy rozporządzenia zawierają furtkę, pozwalającą wydłużyć termin zwrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.
- Możliwość przedłużenia zwrotu powstaje, jeśli zasadność zwrotu podatku wymaga dodatkowego sprawdzenia - argumentuje Jerzy Martini.
Dodaje, że przepis ten, który powinien być wykorzystywany w szczególnych przypadkach, jest powszechnie nadużywany i w praktyce termin zwrotu jest przedłużany również w sytuacjach standardowych, co stanowi naruszenie przepisów dyrektywy.
Jerzy Martini wymienia, że drugą z niezgodności przepisów krajowych z prawem UE jest pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia w przypadku, gdy wniosek nie spełnia wymogów określonych przepisami, a podatnik w terminie siedmiu dni nie usunie tych wad.
...ale zła jest praktyka...
Po wezwaniu Komisji Europejskiej polskie władze skarbowe powinny zmienić procedury, tak aby zwroty VAT dla zagranicznych przedsiębiorców były przyznawane w ciągu sześciu miesięcy od złożenia wniosku. Na ten aspekt zwraca uwagę Maciej Jaworowski, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers biuro w Krakowie, który stwierdza, że do tej pory walka z przedłużaniem terminu zwrotu podatku była prowadzona przez samych podatników i polegała głównie na żądaniu od urzędu odsetek za zwłokę.
- Działania Komisji są uzasadnione - ocenia Maciej Jaworowski.
...którą trzeba zmienić
Wydanie tzw. uzasadnionej opinii przez KE stanowi wyraźne ostrzeżenie i pokazuje, że nagminne naruszanie sześciomiesięcznego terminu na zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych nie będzie przez Komisję akceptowane. Kamil Lewandowski, doradca podatkowy w Ernst & Young, ma nadzieję, że ten sygnał ze strony KE oraz wymuszona przez prawo wspólnotowe zmiana przepisów od stycznia 2010 r. poprawi sytuację zagranicznych podatników w zakresie zwrotu VAT.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat