REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS zapłaci odsetki emerytom, bo spóźnia się z decyzjami

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Ponad dwa miesiące trzeba czekać na przyznanie emerytury mieszanej, bo niektóre oddziały ZUS nie mają aplikacji do jej wyliczenia.

Na koniec września 2009 r. ZUS przyznał emerytury mieszane 44,1 tys. osobom. Do tego czasu otrzymałoby je znacznie więcej osób, gdyby we wszystkich oddziałach były aplikacje do liczenia na nowych zasadach części emerytury mieszanej. Aplikacja jest tylko w 33 spośród 43 oddziałów. Te, które jej nie mają, przesyłają wnioski do oddziału, który ma aplikację, np. poznański ZUS przesyła je do Gorzowa. Powoduje to, że w oddziałach, które posiadają aplikacje, powstają zatory, a na decyzje o przyznaniu im emerytury trzeba czekać ponad dwa miesiące.

Autopromocja

- Nie mogliśmy uruchomić odpowiedniej aplikacji we wszystkich oddziałach i przeszkolić kilkunastu tysięcy urzędników - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Dodaje, że do końca roku wszystkie oddziały będą miały tę aplikacje.

- Klienci ZUS skarżą się do mnie, że ponad dwa miesiące czekają na decyzje - mówi Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich.

Na wydanie decyzji o emeryturze ZUS ma maksymalnie 60 dni, licząc od dnia złożenia wniosku przez zainteresowanego. Inaczej jest tylko w przypadku, gdy Zakład przeprowadzi dodatkowe postępowanie wyjaśniające z przyczyn od niego niezależnych. Brak aplikacji nie jest taką przyczyną. Co zatem mogą zrobić wnioskodawcy w tej sytuacji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Mogą odwołać się od niewydanej terminie 60 dni decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych - mówi Dorota Tochman z oddziału ZUS w Biłgoraju (woj. lubelskie).

Z ZUS otrzymają odsetki ustawowe od emerytury niewypłaconej w terminie.

Zainteresowani, którzy nie są członkami OFE, mogą od stycznia 2009 r. składać wnioski o emeryturę mieszaną. Przysługuje ona tylko tym, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r., osiągnęli lub osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych pięciu lat (od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r.). Przez pojęcie wiek uprawniający do emerytury należy rozumieć nie tylko 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, ale również obniżony wiek uprawniający do emerytury przyznawanej na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.). O emeryturę mieszaną mogą ubiegać się osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, i nie otrzymały jej nawet za jeden miesiąc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA