| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT, która została już podpisana przez prezydenta, zakłada m.in., że opodatkowanie usług odbywać się będzie tam, gdzie znajduje się firma odbiorcy usług.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nowelizację ustawy o VAT prezydent Lech Kaczyński podpisał w ubiegły czwartek. Ustawa dostosowuje polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących podatku VAT.

VAT od usług w kraju nabywcy

Nowe przepisy zakładają ważne zmiany w zakresie opodatkowania miejsca świadczenia usług. Teraz podatek będzie pobierany nie tam, gdzie ma siedzibę firma świadcząca usługi, ale w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywająca usługi. W przypadku, gdy wykonawca usługi nie będzie zarejestrowany dla potrzeb VAT w kraju, do którego sprzedaje swoje usługi, to obowiązek rozliczenia podatku będzie spoczywał na odbiorcy usług. Takie rozwiązanie, w opinii rządu, który przygotował nowelizację, znacznie ułatwi firmom rozliczenia podatkowe.

Miesięczny termin składania informacji

Zmieni się też termin składania informacji o transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Informacje o transakcjach będą składane raz na miesiąc, a nie jak ma to miejsce dzisiaj - raz na kwartał. Będą też składane do 15 każdego miesiąca, a nie jak obecnie do 25 dnia po zakończeniu kwartału. Przepis ten ma na celu zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.

Elektroniczny wniosek o zwrot podatku

Nieco łatwiej uzyskamy zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE. Wniosek o zwrot podatku będzie bowiem można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.

Większość zmian ma obowiązywać już od 1 stycznia 2010 r. Natomiast przepisy dotyczące miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK