reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga na dziecko dla wszystkich rodzin

Ulga na dziecko dla wszystkich rodzin

Rodziny ryczałtowców, rodziny rolników, jak również te rodziny, które mają niższy dochód niż 504 zł na osobę będą mogły skorzystać z pełni świadczeń rodzinnych, w tym z ulgi na dziecko – zapowiada ministerstwo pracy i polityki społecznej.

Resort pracy przygotowuje rewolucyjne zmiany w sposobie przyznawania świadczeń rodzinnych. Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak chce, by nowy system świadczeń rodzinnych, nad którym trwają obecnie prace w resorcie, objął wszystkie rodziny wychowujące dzieci. Jak wyjaśniła, głównym celem tych prac jest to, aby świadczenie rodzinne, bądź ulga podatkowa - która też jest rodzajem takiego świadczenia - trafiły do większej liczby dzieci.

Resort przeprowadził analizę, która wykazała, że pomocy materialnej państwa pozbawionych jest wiele rodzin - takich, które nie mogą skorzystać z ulgi podatkowej, ani nie przysługują im świadczenia rodzinne z powodu niespełnienia kryterium dochodowego.

"Chodzi o rodziny, które nie rozliczają się przy pomocy podatku dochodowego, zatem nie mogą skorzystać z ulgi na dziecko, która jest odpisem od podatku dochodowego, np. rodziny ryczałtowców, czy rodziny rolników, ale również te rodziny, które mają niższy dochód niż 504 zł na osobę. Zatem chcemy zrobić taki system, który objąłby jak najwięcej, a właściwie wszystkie rodziny wychowujące dzieci" - powiedziała Fedak.

Dodatkowo planowane jest podniesienie progu dochodowego albo całkowite zniesiony tego progu - przy niektórych świadczeniach rodzinnych. Obecnie próg uprawniający do zasiłku rodzinnego wynosi 504 zł na osobę w rodzinie, a w rodzinach z osobą niepełnosprawną - 583 zł. Zasiłek na dziecko do 5 roku życia wynosi 68 zł, od 5 do 18 lat - 91 zł, a od 18 do 24 lat - 98 zł.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama