REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki sprzyjają rozwojowi usług powierniczych

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Rozmowa z AGNIESZKĄ RZEPECKĄ - Tylko w tym roku zainteresowanie usługami powierniczymi wzrosło o 20 proc. Powodem są m.in. korzystne rozwiązania podatkowe.

EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

Z danych Stowarzyszenia Powierników Polskich wynika, że w tym roku nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania usługami powierniczymi. Dlaczego?

AGNIESZKA RZEPECKA*

Po trzech kwartałach popyt wzrósł o 20 proc., a w całym roku o ok. 30 proc. Powody są co najmniej dwa. Na początku roku część podmiotów chciała sprzedać majątek, ale bez rozgłosu. Inaczej mogliby stracić prestiż. Teraz nakłada się drugi trend. Podmioty, wcześniej przyzwyczajone do operowania większymi sumami, muszą realizować inwestycje, dysponując mniejszymi budżetami.

Czy usługi powiernicze zapewniają anonimowość?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak. Anonimowość zapewnia prosty mechanizm: stroną transakcji jest powiernik, a korzyści materialne czerpie klient. Natomiast konkurencyjność powiernik buduje w zgodzie z systemami podatkowymi i prawnymi tych państw, które dają większe możliwości. Ze względu na zasadę swobodnego przepływu kapitału, usług, pracy i ludzi, najczęściej sięgamy po ustawodawstwo państw należących do UE, nie tylko Cypru czy Luksemburga, ale też np. Szwecji, Węgier, Austrii czy Malty.

W których krajach obowiązują przychylne dla usług powierniczych przepisy?

W ostatnim czasie ciekawe zmiany wprowadzono m.in. w Irlandii, Hiszpanii, krajach bałtyckich, ale też w Polsce, gdzie obowiązuje 19-proc. podatek liniowy. Każda przychylna zmiana tworzy możliwość zastosowania nowych rozwiązań, których tworzeniem akurat zajmują się firmy świadczące usługi powiernicze. Wcale nie trzeba uciekać do rajów podatkowych.

Czy panują jakieś wzorce?

Powszechnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest działalność na podstawie systemu cypryjskiego. Ale nie trzeba sięgać tak daleko. Węgry, których ustawodawstwo wydaje się mało przychylne dla biznesu, oferują np. 50-proc. zwolnienie podatkowe dla przychodu z tzw. własności intelektualnej, którą wcale nie muszą być tylko i wyłącznie znaki towarowe. Tamtejsze ustawodawstwo, tak jak szwedzkie, umożliwia też tworzenie holdingów.

Ciekawe możliwości daje też system Białorusi, który przez pierwsze trzy lata zwalnia zagraniczne podmioty z płacenia podatków, potem nakłada pełną stawkę. Natomiast z 12-proc. stawki liniowej mogą korzystać polscy menedżerowie pracujący na kontraktach, dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Inni klienci chętnie działają na podstawie systemu maltańskiego, który jest przychylny podmiotom, chcącym świadczyć w UE np. usługi bankowe. Gdy w Czechach założenie banku wymaga minimalnego kapitału w wysokości ok. 12 mln euro, na Malcie już tylko ok. 5 mln euro.

A co z barierami. Są jakieś?

Od czasu wejścia Polski do UE barier nie ma. Usługi powiernicze stają się dostępne dla coraz większej liczby polskich biznesmenów.

*Agnieszka Rzepecka

prezes OpusTrust i Stowarzyszenia Powierników Polskich

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA