REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki sprzyjają rozwojowi usług powierniczych

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Rozmowa z AGNIESZKĄ RZEPECKĄ - Tylko w tym roku zainteresowanie usługami powierniczymi wzrosło o 20 proc. Powodem są m.in. korzystne rozwiązania podatkowe.

EWA MATYSZEWSKA

REKLAMA

Autopromocja

Z danych Stowarzyszenia Powierników Polskich wynika, że w tym roku nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania usługami powierniczymi. Dlaczego?

AGNIESZKA RZEPECKA*

Po trzech kwartałach popyt wzrósł o 20 proc., a w całym roku o ok. 30 proc. Powody są co najmniej dwa. Na początku roku część podmiotów chciała sprzedać majątek, ale bez rozgłosu. Inaczej mogliby stracić prestiż. Teraz nakłada się drugi trend. Podmioty, wcześniej przyzwyczajone do operowania większymi sumami, muszą realizować inwestycje, dysponując mniejszymi budżetami.

Czy usługi powiernicze zapewniają anonimowość?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak. Anonimowość zapewnia prosty mechanizm: stroną transakcji jest powiernik, a korzyści materialne czerpie klient. Natomiast konkurencyjność powiernik buduje w zgodzie z systemami podatkowymi i prawnymi tych państw, które dają większe możliwości. Ze względu na zasadę swobodnego przepływu kapitału, usług, pracy i ludzi, najczęściej sięgamy po ustawodawstwo państw należących do UE, nie tylko Cypru czy Luksemburga, ale też np. Szwecji, Węgier, Austrii czy Malty.

W których krajach obowiązują przychylne dla usług powierniczych przepisy?

W ostatnim czasie ciekawe zmiany wprowadzono m.in. w Irlandii, Hiszpanii, krajach bałtyckich, ale też w Polsce, gdzie obowiązuje 19-proc. podatek liniowy. Każda przychylna zmiana tworzy możliwość zastosowania nowych rozwiązań, których tworzeniem akurat zajmują się firmy świadczące usługi powiernicze. Wcale nie trzeba uciekać do rajów podatkowych.

Czy panują jakieś wzorce?

Powszechnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest działalność na podstawie systemu cypryjskiego. Ale nie trzeba sięgać tak daleko. Węgry, których ustawodawstwo wydaje się mało przychylne dla biznesu, oferują np. 50-proc. zwolnienie podatkowe dla przychodu z tzw. własności intelektualnej, którą wcale nie muszą być tylko i wyłącznie znaki towarowe. Tamtejsze ustawodawstwo, tak jak szwedzkie, umożliwia też tworzenie holdingów.

Ciekawe możliwości daje też system Białorusi, który przez pierwsze trzy lata zwalnia zagraniczne podmioty z płacenia podatków, potem nakłada pełną stawkę. Natomiast z 12-proc. stawki liniowej mogą korzystać polscy menedżerowie pracujący na kontraktach, dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Inni klienci chętnie działają na podstawie systemu maltańskiego, który jest przychylny podmiotom, chcącym świadczyć w UE np. usługi bankowe. Gdy w Czechach założenie banku wymaga minimalnego kapitału w wysokości ok. 12 mln euro, na Malcie już tylko ok. 5 mln euro.

A co z barierami. Są jakieś?

Od czasu wejścia Polski do UE barier nie ma. Usługi powiernicze stają się dostępne dla coraz większej liczby polskich biznesmenów.

*Agnieszka Rzepecka

prezes OpusTrust i Stowarzyszenia Powierników Polskich

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA