| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poszkodowani w katastrofach naturalnych nie zapłacą podatku

Poszkodowani w katastrofach naturalnych nie zapłacą podatku

Podatnicy poszkodowani w katastrofach naturalnych, którzy otrzymali z tego tytułu pomoc materialną od zakładu pracy, nie zapłacą od niej podatku.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych Dz.U. nr 226, poz. 1819.

Rozporządzenia wprowadza zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od pomocy materialnej otrzymanej od zakładu pracy przez osoby poszkodowane na skutek katastrofy naturalnej do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 6 tys. zł.

Podatnicy nie zapłacą podatku od pomocy, którą otrzymali od zakładu pracy w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Zwolnienie od podatku obejmuje zatem pomoc uzyskaną przez poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych, które miały miejsce także w 2009 r.

Katastrofy naturalne, o których mowa w rozporządzeniu, zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej. Zgodnie z jej treścią przez katastrofy naturalne rozumie się zdarzenia związane z działaniem sił natury, w szczególności wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, długotrwałe występowanie ekstremalnych temperatur, osuwiska ziemi, pożary, susze, powodzie, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, masowe występowanie szkodników, chorób roślin lub zwierząt albo chorób zakaźnych ludzi albo też działanie innego żywiołu.

Rozporządzenie wchodzi w życie dnia 15 stycznia 2010 r.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK