| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy podatkowi - więcej wolności w prowadzeniu działaności

Doradcy podatkowi - więcej wolności w prowadzeniu działaności

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Doradcy uzyskają prawo do reklamy swoich usług, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą oraz sprawy celne i z zakresu egzekucji administracyjnej.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym wynik z konieczności wdrożenie do polskiego prawa postanowień tzw. unijnej dyrektywy usługowej, która ogranicza bariery w podejmowaniu i prowadzeniu działalności usługowej przez doradców podatkowych.

Zaproponowane zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym zakładają przede wszystkim:

- zniesienie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez doradcę podatkowego wykonującego zawód, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, iż prowadzona działalność gospodarcza nie może stać w sprzeczności m.in. z zasadami etyki zawodowej doradcy podatkowego, a także nie powoduje konfliktu interesów pomiędzy poszczególnymi rodzajami wykonywanej działalności (tzw. działalność wielodyscyplinarna);

- likwidację całkowitego zakazu reklamy usług z zakresu doradztwa podatkowego;

- wprowadzenie możliwości porównywania ubezpieczeń; chodzi o możliwość porównywania umów OC zawieranych w krajach członkowskich Unii Europejskiej - jeśli ubezpieczenie posiadane przez doradcę nie będzie równoważne z ubezpieczeniem zawieranym w innym kraju członkowskim, w którym prowadzi on już działalność usługową, to będzie musiał zawrzeć umowę uzupełniającą ubezpieczenie.

Nowe przepisy mają też poprawić funkcjonowanie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego oraz zmienić niektóre zasady wykonywania zawodu doradcy.

Nowelizacja ma wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK