Przyznanie opcji na akcje nie skutkuje powstaniem przychodu
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie udzielił pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu przyznania pracownikowi opcji na akcje.
REKLAMA
Wnioskodawca, spółka przydzielająca swoim pracownikom opcje, uprawniające do otrzymania akcji, chciała uzyskać odpowiedź na pytanie, czy przekazanie opcji na akcje będzie skutkowało powstaniem przychodu (ze stosunku pracy) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Według warszawskiej izby skarbowej samo przyznanie pracownikowi opcji nie będzie skutkowało powstaniem przychodu (ze stosunku pracy) podlegającego opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przyznanie opcji na akcje stanowi jedynie potencjalną możliwość uzyskania korzyści w przyszłości. Trudno w takim przypadku mówić o powstaniu przychodu podatkowego. Przychód powstanie dopiero w momencie ewentualnego zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
- odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych;
- realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 marca 2010 r. (nr IPPB2/415-756/09-2/AS).
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat