| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > NSA. Ulga uczniowska

NSA. Ulga uczniowska

Żeby skutecznie skorzystać z ulgi uczniowskiej, podatnik już w momencie podpisywania umowy z uczniem musiał mieć przygotowanie pedagogiczne i zawodowe potwierdzone odpowiednim tytułem.

Ulgi uczniowskiej już nie ma w przepisach, ale niektórzy podatnicy nadal mogą z niej korzystać. Jest też grupa podatników, która musi walczyć z organami podatkowymi o prawo do odliczenia. Tak stało się w przypadku podatniczki, która ubiegała się o prawo do ulgi z tytułu szkolenia ucznia w zawodzie sprzedawcy. Organy podatkowe odmówiły jednak jej przyznania, wskazując na to, że nie zostały spełnione wszystkie konieczne warunki. Podatniczka, podpisując w 1998 r. umowę, miała przygotowanie pedagogiczne, ale nie miała tytułu mistrza w zawodzie. Ten zdobyła na 6 miesięcy przed ukończeniem szkolenia, tj. w grudniu 1999 r. I to organom podatkowym wystarczyło do tego, by odmówić jej prawa do odliczenia.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który orzekł na korzyść podatniczki. Zauważył, że sprzedawca nie był zawodem rzemieślniczym, a więc podatniczka nie mogła uzyskać tytułu mistrza. A jeśli takiej możliwości nie było, bo zawód mistrza w tej profesji uregulowano dopiero w 2000 r., to nie wolno z tego powodu karać podatniczki pozbawieniem prawa do ulgi.

Z taką interpretacją nie zgodziła się izba skarbowa, która w skardze kasacyjnej domagała się weryfikacji wyroku. W ocenie organów podatkowych oba warunki, tj. zarówno dotyczący przygotowania zawodowego, jak i pedagogicznego powinny być spełnione w dacie podpisywania umowy z uczniem.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację organom podatkowym i uchylając zaskarżony wyrok, oddalił skargę podatniczki. Jak podkreślił NSA, podatnik w chwili zatrudnienia musiał mieć przygotowanie zawodowe i pedagogiczne. Co więcej, oba te warunki musiały być spełnione jednocześnie. W ocenie sądu nie jest też prawdą, że w czasie gdy podatniczka podpisywała umowę, nie można było uzyskać tytułu mistrza w zawodzie sprzedawcy. Taką możliwość dawały obowiązujące wówczas przepisy dotyczące podwyższania kwalifikacji zawodowych, na podstawie których podatniczka uzyskała zresztą ostatecznie tytuł mistrza.

Wyrok jest prawomocny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »