| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu

NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu

Numer NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu i bezpłatnie po uzyskaniu przez sąd rejestrowy, bezpośrednio z urzędu skarbowego, informacji o jego nadaniu właścicielowi firmy.


W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem projektu jest ułatwienie przedsiębiorcom i upowszechnienie bezpłatnego dostępu do rejestru.


Autorzy projektu przewidują m. in. umożliwienie wpisywania do rejestru przedsiębiorców numeru NIP z urzędu, po uzyskaniu przez sąd rejestrowy - bezpośrednio z urzędu skarbowego - informacji o jego nadaniu przedsiębiorcy. Wpis taki nie będzie podlegał opłacie sądowej i będzie zwolniony z obowiązku ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ponadto postanowienie o wpisie numeru NIP nie będzie uzasadniane, ani też doręczane przedsiębiorcy.


Projekt ustawy wprowadza także przepis umożliwiający wpisanie do rejestru adresu strony internetowej i adresu poczty elektronicznej, o ile przedsiębiorca takie adresy posiada. Ujawnienie tych danych, pozwalających na szybki kontakt z przedsiębiorcą, będzie dokonywane wyłącznie na żądanie zainteresowanego.


Od wniosku o dokonanie wpisu wskazanych adresów właściciel firmy będzie zobowiązany uiścić opłatę sądową. Ponadto jeżeli podmiot zdecyduje się na wpis adresu strony internetowej i adresu poczty elektronicznej do rejestru będzie miał obowiązek dokonywania aktualizacji tych danych w przypadku ich zmiany.


Umożliwienie wpisania powyższych adresów przyczyni się do usprawnienia komunikacji przedsiębiorców, gdyż powszechną praktyką w obrocie gospodarczym jest utrzymywanie kontaktów z urzędami lub innymi uczestnikami obrotu gospodarczego drogą elektroniczną.


Nowelizacja przewiduje również usprawnienie i ułatwienie pozyskiwania dokumentów wydawanych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego poprzez zapewnienie jednakowej rangi dokumentom wydawanym zarówno drogą elektroniczną, jak też w tradycyjnej formie papierowej. Dodatkowo Centralna Informacja bezpłatnie będzie udostępniała, w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych wszystkie aktualne informacje o podmiotach wpisanych do rejestru, w tym również treść dokumentów przekazanych do katalogu dokumentów spółek.


Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2011 r.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/ms.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »