reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu

NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu

Numer NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu i bezpłatnie po uzyskaniu przez sąd rejestrowy, bezpośrednio z urzędu skarbowego, informacji o jego nadaniu właścicielowi firmy.


W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem projektu jest ułatwienie przedsiębiorcom i upowszechnienie bezpłatnego dostępu do rejestru.


Autorzy projektu przewidują m. in. umożliwienie wpisywania do rejestru przedsiębiorców numeru NIP z urzędu, po uzyskaniu przez sąd rejestrowy - bezpośrednio z urzędu skarbowego - informacji o jego nadaniu przedsiębiorcy. Wpis taki nie będzie podlegał opłacie sądowej i będzie zwolniony z obowiązku ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ponadto postanowienie o wpisie numeru NIP nie będzie uzasadniane, ani też doręczane przedsiębiorcy.


Projekt ustawy wprowadza także przepis umożliwiający wpisanie do rejestru adresu strony internetowej i adresu poczty elektronicznej, o ile przedsiębiorca takie adresy posiada. Ujawnienie tych danych, pozwalających na szybki kontakt z przedsiębiorcą, będzie dokonywane wyłącznie na żądanie zainteresowanego.


Od wniosku o dokonanie wpisu wskazanych adresów właściciel firmy będzie zobowiązany uiścić opłatę sądową. Ponadto jeżeli podmiot zdecyduje się na wpis adresu strony internetowej i adresu poczty elektronicznej do rejestru będzie miał obowiązek dokonywania aktualizacji tych danych w przypadku ich zmiany.


Umożliwienie wpisania powyższych adresów przyczyni się do usprawnienia komunikacji przedsiębiorców, gdyż powszechną praktyką w obrocie gospodarczym jest utrzymywanie kontaktów z urzędami lub innymi uczestnikami obrotu gospodarczego drogą elektroniczną.


Nowelizacja przewiduje również usprawnienie i ułatwienie pozyskiwania dokumentów wydawanych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego poprzez zapewnienie jednakowej rangi dokumentom wydawanym zarówno drogą elektroniczną, jak też w tradycyjnej formie papierowej. Dodatkowo Centralna Informacja bezpłatnie będzie udostępniała, w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych wszystkie aktualne informacje o podmiotach wpisanych do rejestru, w tym również treść dokumentów przekazanych do katalogu dokumentów spółek.


Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2011 r.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/ms.gov.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama