Konsekwencje zmian VAT
REKLAMA
Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki sprzeciwiają się obciążaniu przedsiębiorców konsekwencjami zmian stawki VAT w trakcie roku podatkowego. Przedsiębiorcy zostali zaskoczeni wzrostem stawki VAT na materiały budowlane i w efekcie, chcąc wywiązać się z kontraktów, zmuszeni są sami pokrywać powstałą różnicę lub występować do sądu z powództwem przeciwko zamawiającym, którzy tego kosztu nie chcą wziąć na siebie – podkreślają posłowie.
Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki posłowie zdecydowali o wystąpieniu do premiera z dezyderatem w sprawie konsekwencji zmian stawek VAT od 1 maja br. na realizację inwestycji i na rozliczenia między zamawiającymi a wykonawcami robót budowlanych, remontowych i konserwacyjnych. Posłowie negatywnie oceniają wzrost stawki VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. w trakcie roku.
Przedsiębiorcy realizujący inwestycje zostali zaskoczeni wzrostem stawki VAT i w efekcie, chcąc wywiązać się z kontraktów, są zmuszeni sami pokrywać powstałą różnicę lub występować do sądów z powództwem przeciwko zamawiającym, którzy tego kosztu nie chcą wziąć na siebie. Podobne konsekwencje powoduje wzrost stawki VAT w przypadku budowy i remontów obiektów użyteczności publicznej (np. szkół, szpitali).
Małe firmy budowlane, zawierając umowy na kilka lat, nie są obecnie w stanie ponieść kosztów wzrostu VAT z 7 do 22 proc. Dlatego też posłowie postulują na przyszłość objęcie VAT oraz innych danin publicznoprawnych bezwzględnym zakazem zmiany warunków i wysokości stawek w ciągu roku podatkowego. Poza tym należy – ich zdaniem – wprowadzać dłuższą vacatio legis dla przepisów ustanawiających zmiany w podatkach.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA