reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Belgijski bank kwestionuje podatek bankowy

Belgijski bank kwestionuje podatek bankowy

Belgijski bank Argenta Banque d’Epargne wystąpił z wnioskiem do belgijskiego Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie art. 169 ustawy z 23 grudnia 2009 r. (la Loi-programme du 23 decembre 2009). Artykuł ten umożliwia nakładanie podatku na prywatne depozyty oszczędnościowe w wysokości 0,15% i w rzeczywistości jest podatkiem nakładanym na krajowe banki.

Uzasadniając swój wniosek bank podkreślił, że podatek ten wywiera dyskryminujący efekt w stosunku do różnych rodzajów instytucji finansowych w sektorze bankowym, wpływając szczególnie niekorzystnie na banki oszczędnościowe, które ze względu na profil działalności gromadzą znaczące depozyty.

W swoim oświadczeniu Argenta Banque d'Epargne podkreślił, że wielkość depozytów zgromadzonych przez dany bank nie powinna stanowić podstawy nakładanego podatku bankowego, jako że nie odzwierciedla ryzyka ponoszonego przez instytucje finansowe. Belgijskie banki oszczędnościowe nie powinny być obciążane takim podatkiem, jako że w czasie obecnego kryzysu gospodarczego żaden z banków oszczędnościowych nie skorzystał z państwowej pomocy.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama