REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 400 mandatów za nieprawidłowości w używaniu kas fiskalnych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Część przedsiębiorców, korzystając ze wzmożonego ruchu turystycznego w czasie wakacji, próbuje oszukać fiskusa i sprzedaje towary poza ewidencją. Niektórzy nawet nie mają kasy fiskalnej, część jej nie używa, a jeszcze inni nabijają na nią tylko niektóre artykuły.

Przez miesiąc, od 28 czerwca do 28 lipca, inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach za nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych wystawili 427 mandatów na kwotę ponad 79 tys. zł. W kilku przypadkach wszczęto postępowanie karno-skarbowe - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka UKS w Katowicach Joanna Kruz.

REKLAMA

Autopromocja

"Okres wakacji to czas wypoczynku w miejscowościach rekreacyjnych, gdzie obserwujemy wzmożony ruch turystyczny i co za tym idzie zwiększona jest sprzedaż sezonowa. Dlatego też szczególnie w tych właśnie miejscach pojawiają się inspektorzy kontroli skarbowej, którzy sprawdzają jak w okresie urlopowym przestrzegane i realizowane są obowiązki podatkowe w zakresie sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych" - wyjaśniła Kruz.

Przeprowadzone kontrole wskazują, że mimo akcji informacyjnych na temat ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych, wciąż częste jest omijanie tego obowiązku.

Najczęstszym przewinieniem jest brak ewidencjonowania sprzedawanych towarów. Kontrolujący wielokrotnie spotkali się z przypadkami, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą i podlegająca obowiązkowi sprzedaży ewidencjonowanej, nie posiadała nawet kasy fiskalnej.

"Obowiązku posiadania kasy nie są świadomi zatrudnieni sprzedawcy - w okresie letnim często są to młode osoby zatrudniane sezonowo - a często też zdarzały się sytuacje, że sam właściciel prowadząc działalność od kilku, kilkunastu lat nie sprawdza zmieniających się przepisów w tym zakresie i nałożonych na niego obowiązków" - zaznaczyła rzeczniczka katowickiego UKS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdarza się, że zakupiona kasa jest tylko swoistą atrapą, odłożoną gdzieś z boku lub w zupełnie innym miejscu (np. w biurze lub domu). Dopiero w czasie kontroli kasa jest wyciągana na dowód, że obowiązek jej posiadania został spełniony. Taka sytuacja kończy się także nałożeniem mandatu.

Często stosowaną praktyką spotykaną w czasie kontroli jest wydawanie paragonu fiskalnego w sposób wybiórczy. W punktach gastronomicznych czasem są dwa miejsca odbioru zamówionego towaru. W jednym sprzedawca wydaje paragony np. za wodę, papierosy i batoniki, tymczasem w drugim - gdzie wydawane są frytki i ryba - sprzedaje się je już poza ewidencją.

Wielokrotnie stosowaną praktyką jest też sprzedaż pojedynczych przedmiotów bez posiadania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W takich sprawach inspektorzy kontroli skarbowej wszczynają postępowanie karno-skarbowe. "Prowadzenie takich praktyk uderza niestety w uczciwych podatników, którzy prowadząc sprzedaż w sposób zgodny z obowiązującym prawem ponoszą wszelkie niezbędne koszty tej działalności" - przypomniała rzeczniczka katowickiego UKS.

Na sprzedawców nakładane są mandaty w przypadku wykrycia sprzedaży towarów poza ewidencją lub braku kasy fiskalnej. Mandatu za brak nadzoru nad pracownikami mogą się także spodziewać właściciele - w wielu przypadkach jest to kara finansowa za wielokrotne i uporczywe uchylanie się od obowiązku ewidencjonowania towarów za pomocą kasy fiskalnej. Recydywa tego samego czynu może także spowodować wszczęcie karno-skarbowego postępowania wobec nieuczciwego przedsiębiorcy przez finansowy organ podatkowy.

Kruz przypomina, że podobne kontrole prowadzone są przez cały rok w każdym miejscu handlu lub świadczenia usług przez osoby, które zobowiązane są do ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej.

Źródło: PAP

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA