PIT. Opodatkowanie nagród
REKLAMA
Co do zasady, wygrane w konkursach i teleturniejach, czyli nagrody, stanowią tzw. inne źródło przychodów i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. uzyskanego dochodu. Czasami jednak od nagród podatku płacić nie trzeba, gdyż ustawodawca przewidział określone zwolnienia. Jest ich wprawdzie niewiele, zawsze jednak podatnik może mieć nadzieję, że właśnie w jego przypadku znajdą one zastosowanie.
REKLAMA
Ze zwolnienia korzystają m.in. wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych. O konieczności dzielenia się wygraną z fiskusem nie muszą martwić się także uzyskujący wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych – jednak pod pewnym warunkiem. Stanie się tak wtedy, gdy jednorazowa wartość tych wygranych nie przekroczy kwoty 2280 zł.
Od podatku dochodowego zwolniona jest także wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (czyli prasę, radio i telewizję) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową.
W tym jednak przypadku jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie może przekroczyć kwoty 760 zł. Istotne jest także to, że zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.
Pamiętajmy też, że ci, którzy nie mogą liczyć na zwolnienie, płacą podatek, ale nie sami. Robi to za nich osoba wypłacająca wygraną, występująca w roli płatnika.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA