reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd za 15-proc. minimalną podstawową stawką VAT w UE

Rząd za 15-proc. minimalną podstawową stawką VAT w UE

Rząd opowiada się za przedłużeniem obowiązywania w UE minimalnej podstawowej stawki VAT na poziomie 15 proc. - poinformował w Senacie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Stanowisko rządu poparła senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Komisja ta opiniowała projekt dyrektywy UE dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do obowiązywania minimalnej stawki podstawowej.

Z końcem 2010 r. wygasają przepisy ustalające podstawową minimalną stawkę VAT w Unii Europejskiej na poziomie 15 proc. Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie obowiązywania tej stawki do 31 grudnia 2015 r. KE argumentuje m.in., że da to przedsiębiorcom pewność prawną.

Według KE, ustalenie minimalnej podstawowej stawki VAT w całej UE pozwoli uniknąć sytuacji, w której rosnące różnice w stawkach podatkowych stosowanych przez poszczególne kraje Wspólnoty doprowadziłyby do zakłócenia równowagi strukturalnej w UE i zakłócenia konkurencji w niektórych obszarach działalności gospodarczej.

"Rząd popiera dyrektywę przedłużającą okres stosowania minimalnej stawki. Gdyby takiej stawki nie było, mogłoby dojść do zakłócenia stosowania tego zharmonizowanego podatku" - powiedział wiceminister.

Według niego, przedłużenie stawki minimalnej znajduje odzwierciedlenie na gruncie czysto praktycznym - ogranicza szkodliwą konkurencję podatkową między krajami UE. "Można sobie wyobrazić sytuację, mając w UE 27 krajów, że będą one stosowały +dumpingową+ stawkę podatku VAT, żeby przyciągnąć klientów z krajów ościennych" - powiedział Grabowski.

Przypomniał, że w latach 90. oprócz stawki minimalnej na poziomie 15 proc. obowiązywała także stawka maksymalna w wysokości 25 proc.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama