REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy nielegalnie zawyżają koszty

REKLAMA

Nielegalny obrót fakturami na łączną kwotę ponad 40 mln zł wykrył Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach. W obrocie uczestniczyło kilkanaście firm budowlanych z terenu woj. śląskiego. Całość koordynowała właścicielka biura rachunkowego.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Urzędu Kontroli Skarbowej Joanna Kruz, fikcyjne faktury na usługi i towary służyły zawyżaniu kosztów uczestniczących w procederze firm, co pozwalało im minimalizować odprowadzane podatki - przede wszystkim VAT, ale również podatek dochodowy.

Autopromocja

Prowadzone od 2008 r. kontrole skarbowe Urzędu doprowadziły do wydania decyzji nakazujących zapłatę należnych podatków na łączną kwotę ok. 20 mln zł. Większość przedsiębiorców skorzystała z możliwości złożenia korekt deklaracji, co pozwoliło im uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej i częściowo zrekompensowało budżetowi państwa poniesione straty.

Sprawa wyszła na jaw w 2008 r. w trakcie rutynowej kontroli skarbowej jednej ze śląskich firm prowadzącej pięć lat wcześniej inwestycję budowlaną o wartości ponad 3 mln zł. Kontrolerzy zorientowali się, że przedsiębiorca nie był w stanie samodzielnie wykonać takiej inwestycji i udowodnili, że część zawartych przezeń transakcji była fikcyjna, a on sam nie składał deklaracji do urzędu skarbowego i nie odprowadzał podatku wynikającego z faktur.

Organizatorką procederu okazała się właścicielka biura rachunkowego, która współpracowała z kilkoma powiązanymi rodzinnie i biznesowo firmami m.in. przy inwestycji, którą skontrolowali urzędnicy skarbowi. Wszystkim prowadziła księgi rachunkowe i w taki sposób wystawiała im nawzajem faktury na fikcyjne usługi i towary, by minimalizować wszelkie ciążące na nich należności podatkowe.

"Opisany mechanizm przestępczy prosperował doskonale z uwagi na fakt, iż podmioty oddały do dyspozycji właścicielce biura rachunkowego pieczęcie firmowe oraz wszelką dokumentację, którą posługiwała się w celu szafowania kosztami i unikania w ten sposób płacenia podatków" - zaznaczyła Kruz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urząd Kontroli Skarbowej po tej sprawie wszczął szerszą kontrolę, która potwierdziła podobne nieprawidłowości w rozszerzającym się wraz z upływem czasu gronie współpracujących z właścicielką biura firm. Wystawiane przez kobietę faktury nie dokumentowały rzeczywistych transakcji i usług, a służyły tylko zwiększaniu kosztów uzyskania przychodów oraz podwyższaniu wartości wykonywanych prac.

Gromadzony od 2008 r. materiał pozwolił zakończyć dotąd postępowania kontrolne i wydać decyzję na kwotę 20 mln zł wobec właścicieli kilkunastu firm, które korzystały z przestępczego procederu, a następnie wszcząć postępowanie z kodeksu karnego skarbowego dot. narażenia na uszczuplenie podatku VAT.

Rzeczniczka katowickiego Urzędu Kontroli Skarbowej wyjaśniła, że nie podaje bliższych danych o uczestniczących w mechanizmie przedsiębiorstwach, ponieważ w najbliższym czasie rozpoczną się kontrole skarbowe w kilkunastu kolejnych firmach korzystających z fikcyjnych faktur organizowanych przez kreatywne biuro rachunkowe.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA