Od dziś nowa ustawa o VAT
REKLAMA
Skorzystanie z tej możliwości jednak obwarowano warunkami. I tak np. wierzytelności powinny zostać uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny; wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty muszą być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni; od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie może upłynąć 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura.
Wcześniej w tej regulacji zawarte było postanowienie, że dostawca powinien posiadać kopię faktury dostawy, co w pewien sposób zawężało to pojęcie. Zgodnie z obecnymi unormowaniami, podatnik powinien posiadać kopię faktury. Skreślono przepisy art. 42 ust. 3 pkt 4 formułującego wymóg posiadania dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego. A zatem dokumentami dla właściwego uwiarygodnienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zgodnie z art. 42 ust. 3, będą: dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika; kopia faktury; specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
Nowelizacja miała rozstrzygnąć te wątpliwości dotyczące opodatkowania prac wykonywanych na zlecenie. Ze zmienionych unormowań wynika, że VAT nie będzie obejmował przypadków, gdy zlecający będzie ponosił odpowiedzialność za wykonanie danych czynności wobec osób trzecich. Wyrażane są już wątpliwości, czy takie sformułowanie faktycznie może decydować o tym, że takie prace wykonywane na zlecenie nie będą objęte VAT. Nowe regulacje zwolniły też z VAT honoraria twórców i artystów za przekazanie lub udzielenie licencji m.in. do praw autorskich.
Od 22 sierpnia br. natomiast zaczną obowiązywać znowelizowane regulacje związane z rozliczaniem VAT od samochodów i paliwa.
Nowe rozporządzenia
W Dzienniku Ustaw z 31 maja br. nr 95 ukazały się rozporządzenia ministra finansów:
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA