W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca będzie mógł posiadać status bezrobotnego
REKLAMA
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 421 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
REKLAMA
Nowela doprecyzowuje, w jakim okresie osoba posiadająca wpis do ewidencji działalności gospodarczej może jednocześnie posiadać status bezrobotnego.
Nowe przepisy zakładają, że osoba, która przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji poda późniejszy termin podjęcia działalności gospodarczej - może posiadać status bezrobotnego, aż do dnia jej rozpoczęcia. Doprecyzowano ponadto, że osoba, która ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w okresie jej zawieszenia będzie mogła również posiadać status bezrobotnego.
Ustawa reguluje ponadto kwestie związane z ubezpieczeniem wypadkowym i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chodzi o bezrobotnych, którzy podjęli zatrudnienie podczas szkolenia lub w trakcie studiów podyplomowych, finansowanych z Funduszu Pracy.
Osoby, które w trakcie szkolenia podjęły zatrudnienie i pobierają stypendium w wysokości 20 proc. zasiłku, powinny zostać zgłoszone przez instytucję szkoleniową do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia takich osób stanowią koszty szkolenia i mają być pokrywane z Funduszu Pracy.
Regulacja przewiduje, że analogiczne zasady będą dotyczyły osób pobierających stypendium w wysokości 20 proc. zasiłku, z tytułu odbywania studiów podyplomowych, a które w ich trakcie podjęły zatrudnienie. W tym przypadku starosta będzie musiał ubezpieczyć te osoby od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Nowela wprowadza także zakaz pozbawiania statusu bezrobotnej z powodu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 90 dni, kobiety w ciąży i w trakcie połogu. Nie dotyczy to sytuacji, gdy bezrobotna sama wystąpi z takim wnioskiem.
Nowe przepisy umożliwiają kierowanie bezrobotnych na kilka kursów, których łączne ukończenie zwiększa szansę na zatrudnienie. Wprowadzono minimalną wysokość stypendium szkoleniowego, czyli 20 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
Ustawa zakłada ponadto, że pracodawcy zatrudniający cudzoziemców i mający przejściowe trudności finansowe będą mogli wprowadzić krótszy czas pracy i w konsekwencji niższe wynagrodzenie bez konieczności składania wniosku do wojewody o zmianę decyzji w sprawie zezwolenia na pracę.
Zgodnie z nowelą, do końca grudnia 2011 r. zostanie wydłużony okres, w którym powiatowe urzędy pracy będą mogły uzyskać dofinansowanie z Funduszu Pracy na utworzenie centrów aktywizacji zawodowej i lokalnych punktów informacyjno-konsultacyjnych.
Większość nowych przepisów ma obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA