| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Łatwiejsza i szybsza rejestracja pośredników ubezpieczeniowych

Łatwiejsza i szybsza rejestracja pośredników ubezpieczeniowych

1 grudnia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2010 r. w sprawie wniosków o wpis albo o zmianę wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 173, poz. 1170. Zmiany wprowadzają ułatwienia w zakresie rejestracji pośredników ubezpieczeniowych.

Zanim przejdziemy do omawiania zmian w rejestracji pośredników ubezpieczeniowych, wyjaśnimy na czym owe pośrednictwo ubezpieczeniowe polega. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1154 ze zm., dalej „ustawa”), polega ono na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia.

Pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu lub na rzecz ubezpieczyciela (czynności agencyjne), polegające np. na pozyskiwaniu klientów, czy też zawieraniu umów ubezpieczenia, a także czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej (czynności brokerskie), polegające np. na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia.

Aby rozpocząć działalność pośrednictwa ubezpieczeniowego niezbędne jest uzyskanie wpisu do rejestru pośredników ubezpieczeniowych (do odpowiedniego działu - rejestru agentów ubezpieczeniowych lub rejestru brokerów ubezpieczeniowych), prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (dalej „KNF”). Sposób składania wniosków i inne szczegółowe procedury związane z wpisem do rejestru agentów ubezpieczeniowych określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2010 r. w sprawie wniosków o wpis albo o zmianę wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 173, poz. 1170, dalej „rozporządzenie”), które weszło w życie 1 grudnia 2010 r. i zastąpiło tym samym, dotychczas obowiązujące rozporządzenie z dnia 4 lipca 2005 r. Do tej pory wnioski o wpis oraz wnioski o zmianę wpisu składane były na piśmie oddzielnie dla każdego agenta ubezpieczeniowego oraz podpisywane przez osoby uprawnione do reprezentowania zakładu ubezpieczeń (obecnie ubezpieczyciela). Powodowało to, biorąc pod uwagę ogromną liczbę wniosków, duże opóźnienia w rejestracji, na które skarżyły się zakłady ubezpieczeń (ubezpieczyciele).

Po zmianach wprowadzonych rozporządzeniem, wnioski o wpis oraz wnioski o zmianę wpisu składa się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w postaci dokumentu elektronicznego generowanego przez system teleinformatyczny KNF. Służy do tego formularz udostępniony przez KNF nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej lub elektronicznej skrzynki podawczej. Adres strony internetowej, pod którym dostępny jest system teleinformatyczny, KNF publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej. Celem wprowadzenia powyższych zmian było zwiększenie zakresu informatyzacji i co z tym związane, ułatwienie i przyspieszenie dokonywania zmian w samym rejestrze.

By korzystać z elektronicznej formy składania wniosków o wpis lub zmianę wpisu, zakłady ubezpieczeń (ubezpieczyciele) zobowiązane są do uprzedniego złożenia do KNF pisemnego wniosku o przyznanie identyfikatora i hasła. Posługując się nimi, osoby odpowiedzialne za składanie wniosków uzyskają dostęp do systemu.

Podsumowując, wejście w życie rozporządzenia należy ocenić pozytywnie, gdyż z pewnością przyczyni się ono do przyspieszenia procesu rejestracji i dokonywania zmian w rejestrze agentów ubezpieczeniowych. Usprawni ono tym samym techniczny aspekt realizacji wniosków, co powinno być dobrze odebrane przez ubezpieczycieli i współpracujących z nimi agentów. Natomiast klienci ubezpieczycieli, w następstwie szybkiego wzrostu liczby agentów, otrzymają szerszy dostęp do ich usług. Oznacza to także zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obrotu, ponieważ cechą każdej informatyzacji jest ułatwienie dostępu do uzyskiwania danych.

Patrycja Dzięgielewska, Aneta Wrona-Kłoczko

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »