Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem od 1 stycznia 2011 r. miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu dla pracowników, którzy ukończyli 50 lat, wyniesie 80% podstawy wymiaru między 15 a 33 dniem niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.
Dotychczasowe przepisy były niekorzystne dla pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Takim osobom prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługiwało tylko za 14 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego, a nie za 33 dni. W związku z tym, jeśli w okresie choroby przypadającej od 15 do 33 dnia przebywali w szpitalu, to nie otrzymywali wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80%, lecz zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Natomiast młodsi pracownicy za ten sam okres otrzymywali wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%, nawet jeśli przebywali w szpitalu.
Od 1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy, które zniwelują niekorzystne zasady obliczania zasiłku chorobowego należnego pracownikom po ukończeniu 50 roku życia. Tacy pracownicy nadal będą mieli prawo do wynagrodzenia chorobowego tylko za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Jeśli jednak taka osoba będzie przebywać w szpitalu w okresie przypadającym od 15 dnia niezdolności do pracy, to uzyska zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat