reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Święto Trzech Króli - ponownie dzień wolny od pracy

Święto Trzech Króli - ponownie dzień wolny od pracy

Dnia 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 224, poz. 1459), dzięki której Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy.

Nowelizacja stanowi odpowiedź na zgłaszane od dłuższego czasu społeczne postulaty przywrócenia w dniu 6 stycznia, tj. w Święto Trzech Króli, dnia wolnego od pracy. Nowelizacja wprowadza również inną ważną zmianę, a mianowicie pozbawia pracowników prawa do odbierania dnia wolnego w zmian za święta przypadające w innym dniu niż niedziela.

Zgodnie bowiem z treścią dodanego art. 130 § 21 Kodeksu pracy, „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”. Oznacza to, że w przypadku pięciodniowego tygodnia pracy, pracownik straci prawo do odebrania dnia wolnego w zamian za dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w innym dniu niż niedziela (np. za przypadające w sobotę Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Bożego Narodzenia czy Nowy Rok).

Należy wskazać, że do czasu wprowadzenia przywołanej nowelizacji, w Kodeksie pracy obowiązywał przepis art. 130 § 2, zgodnie z którym każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin (co do zasady jeden dzień roboczy). Powyższy przepis nakładał więc na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom - w zamian za dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w innym dniu niż niedziela - dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (najczęściej jest to okres jednego miesiąca).

Nowelizacja, skutkująca wprowadzeniem do katalogu dni ustawowo wolnych od pracy Święta Trzech Króli, nie powinna wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki. Jak wynika bowiem z wyliczeń przeprowadzonych przez inicjatorów nowelizacji, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy przy równoczesnym zniesieniu przysługującego pracownikom uprawnienia do „odebrania” dnia wolnego w zamian za święto przypadające w innym dniu niż niedziela, skutkować będzie w okresie najbliższych 10 lat (2011-2020) ubytkiem 1 dnia roboczego w stosunku do dotychczas obowiązujących rozwiązań (w przywołanym okresie najbliższych 10 lat, 8 dni świątecznych będzie przypadało w dzień inny niż niedziela, w związku z czym w obowiązującym przed nowelizacją stanie prawnym pracownicy mieliby możliwość „odebrania” 8 dni jako dni wolnych, natomiast w sytuacji zaliczenia dnia 6 stycznia do katalogu dni ustawowo wolnych od pracy - w latach 2011-2020 pracownik skorzysta co do zasady z dodatkowych 9 wolnych dni).

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama