| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 11 maja - Dzień Doradcy Podatkowego

11 maja - Dzień Doradcy Podatkowego

Dzisiaj, 11 maja, doradcy podatkowi obchodzą swoje święto - Dzień Doradcy Podatkowego. Co prawda ramy prawne zawodu stworzyła ustawa o doradztwie podatkowym, która obowiązuje od 1997 r., jednak sam zawód doradcy podatkowego ma znacznie dłuższą tradycję.

W ostatnim czasie pozycja zawodu doradcy podatkowego znacząco się wzmocniła. Doradcy stali się istotnym uczestnikiem życia społecznego i gospodarczego kraju. Znacząco poszerzył się zakres ich uprawnień, zostali wyposażeni w ważne instrumenty służące lepszej ochronie praw klientów - podatników, jak choćby wzmocnienie ochrony tajemnicy zawodowej.

Wraz ze zwiększającą się świadomością podatkową społeczeństwa, wzrasta rozpoznawalność zawodu doradcy podatkowego i zapotrzebowanie na usługi przedstawicieli tej profesji. Klienci doradców podatkowych mogą korzystać z porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych oraz celnych. Doradcy prowadzą księgi i inne ewidencje podatkowe, sporządzają zeznania i deklaracje podatkowe. Mogą też reprezentować podatników w postępowaniu przed organami podatkowymi i skarbowymi oraz przed sądami administracyjnymi.

- Wyraźnie rośnie zainteresowanie wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego. Młodzi prawnicy widzą w tej profesji ciekawą alternatywę dla innych zawodów prawniczych - mówi Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. - Otwarty dostęp do zawodu i szerokie perspektywy kariery sprawiają, że doradztwo podatkowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych, ambitnych ludzi.

Doradztwo podatkowe należy do zawodów zaufania publicznego. Realizując swoje konstytucyjne zadania, samorząd sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu i stoi na straży interesu podatnika. Czuwa m.in. nad wywiązywaniem się przez doradców z obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji, przestrzegania tajemnicy zawodowej i ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego. Za naruszenie obowiązków zawodowych określonych prawem powszechnym lub korporacyjnym doradcy ponoszą odpowiedzialność przed organami dyscyplinarnymi Izby. W trosce o dobro podatników, samorząd zawodowy stale podnosi standardy obowiązujące członków korporacji.

Doradcy są doceniani przez swoich klientów za szeroką wiedzę interdyscyplinarną i umiejętność stosowania w praktyce zmiennych i skomplikowanych przepisów podatkowych. Dbają o optymalizację obciążeń podatkowych swoich klientów.

Więcej informacji na temat doradców podatkowych można znaleźć na stronie: www.kidp.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK