| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r. - broszura MF

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r. - broszura MF

Od 1 lipca 2011 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy. Ministerstwo Finansów opublikowało specjalną broszurę, w której omówione są najważniejsze zmiany.

Ustawa z 9 czerwca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 134, poz. 780) weszła w życie od 1 lipca 2011 roku. Jedynie przepisy dotyczące szczególnej procedury w zakresie rejestracji i rozliczania podatku przez podmioty zagraniczne świadczące usługi międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

 

Podatnicy mieli bardzo mało czasu, żeby zapoznać się z nowymi przepisami. Ustawę nowelizującą opublikowano 29 czerwca 2011 r. Aby przybliżyć podatnikom nowe regulacje, MF przygotowało broszurę przedstawiającą najważniejsze zmiany w VAT, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2001 roku.

 

 Broszura MF "Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r.">>>

 

Zakres zmian jest dość duży. Ustawa nowelizująca:

 

- dostosowała niektóre przepisy ustawy VAT do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.3.2011, str. 1), 

 

- doprecyzowała katalog odpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem odwróconego obciążenia (ang. reverse charge),

 

- wprowadziła zmiany w zakresie dokonywania rozliczeń w walucie obcej (tj. sposobu przeliczania kursów) w ramach świadczenia usług wstępu na imprezy masowe oraz dokonywania rejestracji oraz prowadzenia rozliczeń podatku przez podmioty zagraniczne świadczące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą.

 

W związku z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. zaszła również konieczność dostosowania do niej przepisów wykonawczych (zmienił się m.in. wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R).

 

Od 1 lipca obowiązuje nowy wzór formularza rejestracyjnego VAT-R>>>>

 


 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK