reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: nie ma pomysłu, by urzędy skarbowe prowadziły ewidencję dochodów

MF: nie ma pomysłu, by urzędy skarbowe prowadziły ewidencję dochodów

Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu, by urzędy skarbowe prowadziły zamiast podatników ewidencję dochodów i kosztów działalności gospodarczej - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wiceminister finansów odnosząc się do pytania posła SLD Stanisława Steca w sprawie możliwości przejęcia od podatników prowadzenia ewidencji dochodów i kosztów działalności gospodarczej przez urzędy skarbowe, zaznaczył, że "takiego pomysłu nie ma i nie było". - To podatnicy prowadzący działalność gospodarczą otrzymują i wystawiają faktury, księgują je, obliczają amortyzację. Tego za nich żaden urząd zrobić nie może - podkreślił Grabowski.

Zapowiedział, że jest pomysł, by od 2015 roku na platformach komunikacji elektronicznej podatnicy mogli zatwierdzać wyliczenia dokonane przez urząd skarbowy i w ten sposób przesyłać elektronicznie wstępnie przygotowaną przez urzędy deklarację podatkową.

- W Ministerstwie Finansów od dwóch lat prowadzony jest w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" program e-podatki. Zmierza on do tego, by zwiększyć narzędzia komunikacji elektronicznej, jeśli chodzi o kontakty między podatnikami, płatnikami a urzędami skarbowymi. A to z kolei umożliwi wstępne oszacowanie zobowiązania podatkowego dla podatników, którzy rozliczają roczną deklarację PIT, a więc mają dochody ze stosunku pracy, z działalności osobiście wykonywanej - wyjaśnił.

Jak mówił, podatnik - tak jak wchodzi na swoje konto bankowe w internecie - będzie mógł wejść na indywidualne konto podatkowe i skorygować wstępnie oszacowane przez urząd skarbowy zeznanie, nanieść ulgi, albo wskazać, że rozlicza się wspólnie z małżonkiem. Wiceminister podkreślił, że taka koncepcja sprawdziła się w innych krajach, na przykład w Szwecji. - Wstępne szacunki są wykonywane przez scentralizowany ośrodek urzędu skarbowego i potem zatwierdzany przez podatnika. Ten system będzie dobrowolny. To znaczy, jeżeli podatnik nie będzie chciał korzystać z elektronicznego, indywidualnego konta podatkowego, to będzie mógł wypełnić tradycyjny formularz papierowy i zanieść go do urzędu skarbowego - powiedział.

Dodał, że "wdrożenie tego przedsięwzięcia musi następować stopniowo". Zaznaczył, że docelowo tym systemem ma być objętych około 18 mln podatników.

Według wiceministra, to rozwiązanie będzie korzystne z punktu widzenia zarówno podatników (ponieważ nie będą musieli samodzielnie dokonywać obliczeń), jak i administracji skarbowej. - W tej chwili znaczna część informacji jest po prostu wprowadzana do systemu ręcznie, co jest bardzo pracochłonne i zajmuje dużo czasu - dodał.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama