reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limit rolniczego podatku za 2012 r. to 3011 zł

Limit rolniczego podatku za 2012 r. to 3011 zł

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą poinformować Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o wysokości swojego podatku za 2011 r. Nie może on przekroczyć 2929 zł. KRUS podał też nowy limit podatku za 2012 r. - to 3011 zł.


Kwota podatku ma znaczenie dla rolników, którzy prowadzą też pozarolniczą działalność gospodarczą i nie chcą stracić prawa do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym przewiduje możliwość pozostania w KRUS, ale pod warunkiem, że rolnik spełnia kilka warunków zapisanych w tym przepisie. Chodzi m.in. o to, by kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczała określonego limitu. Limit ten ogłasza co roku minister rolnictwa. Jak przypomniał KRUS na stronie internetowej, wielkość podatku dochodowego rolnika za 2011 r. nie może przekroczyć - 2929 zł.

KRUS przypomniał również, że rolnicy muszą do 31 maja poinformować KRUS o wysokości swojego podatku za 2011 r. W przeciwnym razie stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli zapłacić składki do ZUS od 1 czerwca br.

KRUS poinformował także, że minister rolnictwa ustalił już nową graniczną kwotę podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2012 rok - to 3011 zł. Kwota ta będzie miała znaczenie dla rolników, którzy chcieliby kontynuować ubezpieczenie w KRUS w drugiej połowie 2013 r.


Zamów praktyczny e-book:
Jak uniknąć akcyzy od węgla >>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama