| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za szerokie uprawnienia wywiadu skarbowego

Za szerokie uprawnienia wywiadu skarbowego

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy rozszerzające uprawnienia wywiadu skarbowego. Zakwestionowane przepisy stracą jednak moc obowiązującą dopiero 30 czerwca 2006 r. Jakie konsekwencje może mieć takie rozwiązanie i czy jest ono słuszne?

dr Irena Ożóg, Kancelaria Ożóg i Stolarek

Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował powołania Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz utworzenia urzędów skarbowych dla niektórych kategorii podatników. Jako niezgodne z konstytucją uznał natomiast określenie przez ustawodawcę zbyt szerokiego zakresu uprawnień wywiadu skarbowego, przy równoczesnym braku dostatecznych zabezpieczeń w tym zakresie. Niekonstytucyjne jest – zdaniem Trybunału – zbyt ogólne, pozwalające na nadmierną swobodę wkraczania w sferę prywatności obywateli, uprawnienie organów skarbowych do uzyskiwania, gromadzenia przetwarzania i wykorzystywania informacji o osobach, do filmowania i nagrywania obywateli w miejscach publicznych, a także identyfikacji połączeń abonentów sieci telekomunikacyjnych (telefony, internet) oraz niejawnego kontrolowania treści korespondencji i zawartości przesyłek.

Zakwestionowane przepisy stracą jednak moc obowiązującą dopiero z dniem 30 czerwca 2006 r. W moim przekonaniu nie ma uzasadnienia do tak długiego obowiązywania spornych przepisów, gdyż utrata przez nie mocy obowiązującej np. z dniem publikacji orzeczenia nie naruszałaby interesów nie tylko obywateli, ale także demokratycznego państwa prawnego, tym bardziej że nie wiadomo, co ostatecznie stanie się z informacjami zebranymi przez organy kontroli skarbowej do tego czasu. Wypada mieć nadzieję, że zostaną zniszczone i nie posłużą do innych celów.

Stanisław Stec, podsekretarz stanu, generalny inspektor kontroli skarbowej

Trybunał dał nam czas na nowelizację zaskarżonych przepisów. W tym parlamencie nie ma już możliwości dokonania zmian, natomiast przyszły rząd i parlament będą potrzebowali czasu, żeby dostosować te przepisy do wymogów konstytucyjnych. Na tym etapie więc przeanalizujemy szczegółowo wyrok i jego uzasadnienie i podejmiemy odpowiednie działania, żeby nie stosować zaskarżonych przepisów. Jeżeli uprawnienia wywiadu mają służyć do walki z przestępczością, to uważam, że nie są one za szerokie. Te mechanizmy są potrzebne. Istota tkwi tylko w tym, żeby tych uprawnień nie nadużywać. Na spotkaniach z przedsiębiorcami jestem utwierdzany w przekonaniu, że działania wywiadu ukierunkowane na walkę z szarą strefą są ze wszech miar słuszne. Jak podkreślają przedsiębiorcy, szara strefa powoduje niekonkurencyjność dla tych, którzy się uczciwie rozliczają z podatków. Działania wywiadu skarbowego są ukierunkowane na przestępców, a nie uczciwych podatników. Uczciwy podatnik nie musi obawiać się, że będzie inwigilowany. Dbam o to, żeby moje służby koncentrowały się przede wszystkim na walce z szarą strefą.

Notowała  Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK