REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za szerokie uprawnienia wywiadu skarbowego

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy rozszerzające uprawnienia wywiadu skarbowego. Zakwestionowane przepisy stracą jednak moc obowiązującą dopiero 30 czerwca 2006 r. Jakie konsekwencje może mieć takie rozwiązanie i czy jest ono słuszne?

dr Irena Ożóg, Kancelaria Ożóg i Stolarek

Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował powołania Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz utworzenia urzędów skarbowych dla niektórych kategorii podatników. Jako niezgodne z konstytucją uznał natomiast określenie przez ustawodawcę zbyt szerokiego zakresu uprawnień wywiadu skarbowego, przy równoczesnym braku dostatecznych zabezpieczeń w tym zakresie. Niekonstytucyjne jest – zdaniem Trybunału – zbyt ogólne, pozwalające na nadmierną swobodę wkraczania w sferę prywatności obywateli, uprawnienie organów skarbowych do uzyskiwania, gromadzenia przetwarzania i wykorzystywania informacji o osobach, do filmowania i nagrywania obywateli w miejscach publicznych, a także identyfikacji połączeń abonentów sieci telekomunikacyjnych (telefony, internet) oraz niejawnego kontrolowania treści korespondencji i zawartości przesyłek.

Autopromocja

Zakwestionowane przepisy stracą jednak moc obowiązującą dopiero z dniem 30 czerwca 2006 r. W moim przekonaniu nie ma uzasadnienia do tak długiego obowiązywania spornych przepisów, gdyż utrata przez nie mocy obowiązującej np. z dniem publikacji orzeczenia nie naruszałaby interesów nie tylko obywateli, ale także demokratycznego państwa prawnego, tym bardziej że nie wiadomo, co ostatecznie stanie się z informacjami zebranymi przez organy kontroli skarbowej do tego czasu. Wypada mieć nadzieję, że zostaną zniszczone i nie posłużą do innych celów.

Stanisław Stec, podsekretarz stanu, generalny inspektor kontroli skarbowej

Trybunał dał nam czas na nowelizację zaskarżonych przepisów. W tym parlamencie nie ma już możliwości dokonania zmian, natomiast przyszły rząd i parlament będą potrzebowali czasu, żeby dostosować te przepisy do wymogów konstytucyjnych. Na tym etapie więc przeanalizujemy szczegółowo wyrok i jego uzasadnienie i podejmiemy odpowiednie działania, żeby nie stosować zaskarżonych przepisów. Jeżeli uprawnienia wywiadu mają służyć do walki z przestępczością, to uważam, że nie są one za szerokie. Te mechanizmy są potrzebne. Istota tkwi tylko w tym, żeby tych uprawnień nie nadużywać. Na spotkaniach z przedsiębiorcami jestem utwierdzany w przekonaniu, że działania wywiadu ukierunkowane na walkę z szarą strefą są ze wszech miar słuszne. Jak podkreślają przedsiębiorcy, szara strefa powoduje niekonkurencyjność dla tych, którzy się uczciwie rozliczają z podatków. Działania wywiadu skarbowego są ukierunkowane na przestępców, a nie uczciwych podatników. Uczciwy podatnik nie musi obawiać się, że będzie inwigilowany. Dbam o to, żeby moje służby koncentrowały się przede wszystkim na walce z szarą strefą.

Notowała  Wiesława Moczydłowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA