reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-deklaracje, czyli szybkie i bezpieczne rozliczenie z fiskusem

E-deklaracje, czyli szybkie i bezpieczne rozliczenie z fiskusem

E-deklaracje cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród podatników. Oszczędność czasu, ale także możliwość uniknięcia błędów - to główne zalety rozliczania się z fiskusem przez internet.

Z internetowych formularzy skorzystało już prawie milion pięćset tysięcy osób w Polsce. To prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Beata Orzech-Ligęza, naczelnik urzędu skarbowego w Nowym Sączu powiedziała, że e-deklaracje to duża wygoda. Nie trzeba bowiem stać w długich kolejkach w Urzędach Skarbowych. Dodała, że składając deklarację podatkową drogą elektroniczną można ustrzec się wielu błędów. Program bowiem pilnuje i sprawdza poprawność wysłanego dokumentu. Wykorzystanie systemu e-deklarcji zapewnia również bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Przy rozliczaniu podatku za ubiegły rok warto pamiętać o odpisaniu 1 procentu na rzecz organizacji pożytku publicznego. Piotr Kontkiewicz z resortu pracy i polityki socjalnej wyjaśniał ostatnio w radiowej Jedynce, że prawo daje nam możliwość nie tylko przekazania darowizny, ale też sprawdzenia, na co zostanie ona przeznaczona.

Na stronie ministerstwo pracy i polityki socjalnej można znaleźć wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego.

Nina Bekasiewicz z jednej z fundacji pomagającej niepełnosprawnym dzieciom przy pomocy dogoterapii, powiedziała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że dzięki środkom z 1-go procenta można objąć opieką większą liczbę miedzy innymi przedszkolaków.

Jak szybko odzyskać zwrot nadpłaty z PIT

Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa?

Jak przekazać 1% podatku na OPP?


Coraz mniej osób korzysta z dni otwartych w urzędach skarbowych


Choć z roku na rok spada liczba osób korzystających z dni otwartych organizowanych przez urzędy skarbowe to w dalszym ciągu w kraju są ich tysiące.

Beata Mościcka z Urzędu Skarbowego w Siedlcach mniejsze zainteresowanie dniami otwartymi tłumaczy coraz powszechniejszym korzystaniem z internetu, zarówno przy składaniu zeznań, jak i poszukiwaniu wskazówek dotyczących właściwego wypełnienia formularzy. Jak zauważa w tym roku liczba zeznań składanych drogą elektroniczną wzrosła o sto procent.

Osoby, które zdecydowały się skorzystać w tym roku z porad w Urzędzie Skarbowym w Siedlcach najczęściej popełniały błędy rachunkowe związane z wyliczeniem podatku według niewłaściwej skali podatkowej. Sporo problemów mają też osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którym przysługuje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. „W tym zakresie nastąpiło dużo zmian i część osób dokonuje błędnej interpretacji przepisów” - przyznaje Beata Mościcka.

E-deklaracje, czyli PIT wypełnisz i wyślesz przez internet

Mimo iż coraz więcej osób rozlicza się przez internet nie ma gwarancji, że osoby zwlekające ze złożeniem PIT-u na ostatnią chwilą unikną długich kolejek. „Może być różnie” - mówi rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej. Jak zauważa, przed dwoma laty, w ostatnich dniach kwietnia siedlecki urząd świecił pustkami, ale przed rokiem kolejki były dość duże.

Część osób, którym z zeznania wychodzi konieczność dopłaty podatku, zwleka ze złożeniem PIT-u chcąc wydłużyć maksymalnie termin zapłaty. Tymczasem pracownicy urzędów skarbowych uspokajają: nawet jeśli wcześniej złożymy zeznanie, podatek możemy zapłacić w ostatnim możliwym terminie, czyli 30 kwietnia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama