Niezłożenie deklaracji śmieciowej - odpowiedzialność karno-skarbowa
REKLAMA
Za niezłożenie deklaracji śmieciowej grozi odpowiedzialność karno-skarbowa - mówi Emilia Kołaczek z ministerstwa środowiska. Ustawa śmieciowa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r.
REKLAMA
Emilia Kołaczek powiedziała w radiowej Jedynce, że gminy mogą nałożyć karę pieniężną na osobę, która nie złoży deklaracji. Grozi za to podobna kara, jak za niezłożenie zeznania podatkowego.
Emilia Kołaczek dodała, że zgodnie z przepisami osoby płacą za wywóz odpadów tam, gdzie mieszkają, a nie tam, gdzie są zameldowane.
Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2013 r.
Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy na wprowadzenie przepisów i od 1 lipca 2013 r. przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.
Nowe stawki za wywóz śmieci od 1 lipca 2013 r.
Gminy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.
Większość Polaków dobrze ocenia ustawę śmieciową
Większość Polaków dobrze ocenia wchodzącą w życie 1 lipca ustawę śmieciową. Badani liczą, że nowe prawo zmusi nas do segregacji odpadów i lepszego wykorzystywania surowców wtórnych.
Przeważająca większość badanych (96 procent) przyznaje, że wie o wchodzącej od początku lipca ustawie śmieciowej, ale tylko 79 procent przyznaje, że wie mniej więcej na czym polegają zmiany.
Ponad jedna piąta badanych bardzo dobrze ocenia rozwiązania wprowadzone przez ustawę, 47 procent uważa je za raczej dobre. Przeciwników ustawy jest mniej. 16 procent twierdzi, że nowe rozwiązania są raczej złe, a 7 procent uważa je za bardzo złe.
Na półtora miesiąca przed wejściem w życie ustawy tylko 57 procent badanych znała nowe koszty wywozu śmieci. Spośród znających te kwoty, prawie 70 procent twierdziło, że koszty będą wyższe niż dotychczas.
Zapraszamy na forum Księgowość
Większość badanych (78 procent) uważa, że ustawa zmobilizuje Polaków do segregacji odpadów. Ponad połowa (53 procent) liczy, że dzięki zmianom mniej śmieci będzie wyrzucanych na dzikie wysypiska, ale znacząca jest też grupa osób wątpiących w to (37 procent).
Badanie ankieterzy CBOS-u przeprowadzili pomiędzy 9 a 15 maja na reprezentatywej grupie 1101 dorosłych mieszkańców Polski.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat