REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujednolicone zasady rachunkowości zarządczej

REKLAMA

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wesprze dwie najważniejsze międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów rachunkowości w celu przygotowania zbioru ujednoliconych zasad rachunkowości zarządczej. Nowy system norm rachunkowości zarządczej będzie miał wymiar globalny. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

Autopromocja

 

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

 


Globalny system norm rachunkowości zarządczej


Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wraz z Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) włączy się w proces opracowania całościowego systemu norm rachunkowości zarządczej. Głównym celem projektu będzie ujednolicenie i promocja najlepszych praktyk. Konsultacje obejmą 177 państw. Instytuty połączyły w Polsce siły z GPW, aby podjąć działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu budowy wartości firm i zaufania na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośród planowanych działań znajdują się  wydarzenia na szczeblu krajowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” oraz spotkania z czołowymi teoretykami biznesu wszystkich regionów świata. Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), zostanie przedstawiony do konsultacji firmom i instytucjom, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 - nowelizacja

„Rachunkowość zarządcza stanowi narzędzie do podejmowania obiektywnych i jednocześnie etycznych decyzji, które uwzględnią interes publiczny. Jednak jakość tych usług postaje zmienna. Opracowane przez nas Globalne Zasady umożliwiają pełniejsze wykorzystanie danych finansowych i pozafinansowych. Kształtują długofalową perspektywę działania, która łączy różne obszary działania organizacji.” - mówi Charles TilleyDyrektor Generalny CIMA - „Do konsultacji, organizowanych wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych, chcemy zaprosić przedstawicieli biznesu, ekspertów akademickich oraz instytucje publiczne by wskazali, w których obszarach nasze ramowe opracowanie zasad należy dopasować do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku. Jestem głęboko przekonany, że te konsultacje przyczynią się do stworzenia komplementarnego systemu, który będzie stanowił odpowiedź na wyzwania okresu niepewności i uczyni prowadzenie firmy łatwiejszym.”


Co będzie zawierał system?


Zasady będą zawierać wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Prace obejmą także wdrożenie narzędzi diagnostycznych, które pozwolą przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w najbardziej efektywny sposób.

Uproszczone zasady sprawozdawczości finansowej

„Rozwój gospodarki, zwłaszcza w Polsce, powinien w większym stopniu opierać się na źródłach finansowania oferowanych przez rynek kapitałowy. Przedsiębiorstwa obecne na tym rynku powinny podlegać nie tylko najwyższym normom, ale powinny też stosować systemy zarządzania zapewniające wysoką efektywność działania, obejmujące także rachunkowość zarządczą.” - mówi Adam Maciejewski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych. „Wprowadzenie międzynarodowego systemu dobrych praktyk i globalnych standardów działania będzie nie tylko służyć podnoszeniu jakości norm i efektywności spółek, ale dodatkowo przełoży się na wzrost zaufania ze strony inwestorów, co jest jednym z kluczowych czynników rozwoju rynków kapitałowych.

Konsultacje dotyczące nowego systemu norm zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można uzyskać więcej informacji, a także wziąć udział w procesie konsultacji norm.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA