REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujednolicone zasady rachunkowości zarządczej

REKLAMA

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wesprze dwie najważniejsze międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów rachunkowości w celu przygotowania zbioru ujednoliconych zasad rachunkowości zarządczej. Nowy system norm rachunkowości zarządczej będzie miał wymiar globalny. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

REKLAMA

Autopromocja

 

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

 


Globalny system norm rachunkowości zarządczej


Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wraz z Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) włączy się w proces opracowania całościowego systemu norm rachunkowości zarządczej. Głównym celem projektu będzie ujednolicenie i promocja najlepszych praktyk. Konsultacje obejmą 177 państw. Instytuty połączyły w Polsce siły z GPW, aby podjąć działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu budowy wartości firm i zaufania na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośród planowanych działań znajdują się  wydarzenia na szczeblu krajowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” oraz spotkania z czołowymi teoretykami biznesu wszystkich regionów świata. Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), zostanie przedstawiony do konsultacji firmom i instytucjom, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 - nowelizacja

„Rachunkowość zarządcza stanowi narzędzie do podejmowania obiektywnych i jednocześnie etycznych decyzji, które uwzględnią interes publiczny. Jednak jakość tych usług postaje zmienna. Opracowane przez nas Globalne Zasady umożliwiają pełniejsze wykorzystanie danych finansowych i pozafinansowych. Kształtują długofalową perspektywę działania, która łączy różne obszary działania organizacji.” - mówi Charles TilleyDyrektor Generalny CIMA - „Do konsultacji, organizowanych wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych, chcemy zaprosić przedstawicieli biznesu, ekspertów akademickich oraz instytucje publiczne by wskazali, w których obszarach nasze ramowe opracowanie zasad należy dopasować do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku. Jestem głęboko przekonany, że te konsultacje przyczynią się do stworzenia komplementarnego systemu, który będzie stanowił odpowiedź na wyzwania okresu niepewności i uczyni prowadzenie firmy łatwiejszym.”


Co będzie zawierał system?


Zasady będą zawierać wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Prace obejmą także wdrożenie narzędzi diagnostycznych, które pozwolą przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w najbardziej efektywny sposób.

Uproszczone zasady sprawozdawczości finansowej

„Rozwój gospodarki, zwłaszcza w Polsce, powinien w większym stopniu opierać się na źródłach finansowania oferowanych przez rynek kapitałowy. Przedsiębiorstwa obecne na tym rynku powinny podlegać nie tylko najwyższym normom, ale powinny też stosować systemy zarządzania zapewniające wysoką efektywność działania, obejmujące także rachunkowość zarządczą.” - mówi Adam Maciejewski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych. „Wprowadzenie międzynarodowego systemu dobrych praktyk i globalnych standardów działania będzie nie tylko służyć podnoszeniu jakości norm i efektywności spółek, ale dodatkowo przełoży się na wzrost zaufania ze strony inwestorów, co jest jednym z kluczowych czynników rozwoju rynków kapitałowych.

Konsultacje dotyczące nowego systemu norm zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można uzyskać więcej informacji, a także wziąć udział w procesie konsultacji norm.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA