REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujednolicone zasady rachunkowości zarządczej

REKLAMA

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wesprze dwie najważniejsze międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów rachunkowości w celu przygotowania zbioru ujednoliconych zasad rachunkowości zarządczej. Nowy system norm rachunkowości zarządczej będzie miał wymiar globalny. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

Autopromocja

 

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

 


Globalny system norm rachunkowości zarządczej


Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wraz z Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) włączy się w proces opracowania całościowego systemu norm rachunkowości zarządczej. Głównym celem projektu będzie ujednolicenie i promocja najlepszych praktyk. Konsultacje obejmą 177 państw. Instytuty połączyły w Polsce siły z GPW, aby podjąć działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu budowy wartości firm i zaufania na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośród planowanych działań znajdują się  wydarzenia na szczeblu krajowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” oraz spotkania z czołowymi teoretykami biznesu wszystkich regionów świata. Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), zostanie przedstawiony do konsultacji firmom i instytucjom, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 - nowelizacja

„Rachunkowość zarządcza stanowi narzędzie do podejmowania obiektywnych i jednocześnie etycznych decyzji, które uwzględnią interes publiczny. Jednak jakość tych usług postaje zmienna. Opracowane przez nas Globalne Zasady umożliwiają pełniejsze wykorzystanie danych finansowych i pozafinansowych. Kształtują długofalową perspektywę działania, która łączy różne obszary działania organizacji.” - mówi Charles TilleyDyrektor Generalny CIMA - „Do konsultacji, organizowanych wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych, chcemy zaprosić przedstawicieli biznesu, ekspertów akademickich oraz instytucje publiczne by wskazali, w których obszarach nasze ramowe opracowanie zasad należy dopasować do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku. Jestem głęboko przekonany, że te konsultacje przyczynią się do stworzenia komplementarnego systemu, który będzie stanowił odpowiedź na wyzwania okresu niepewności i uczyni prowadzenie firmy łatwiejszym.”


Co będzie zawierał system?


Zasady będą zawierać wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Prace obejmą także wdrożenie narzędzi diagnostycznych, które pozwolą przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w najbardziej efektywny sposób.

Uproszczone zasady sprawozdawczości finansowej

„Rozwój gospodarki, zwłaszcza w Polsce, powinien w większym stopniu opierać się na źródłach finansowania oferowanych przez rynek kapitałowy. Przedsiębiorstwa obecne na tym rynku powinny podlegać nie tylko najwyższym normom, ale powinny też stosować systemy zarządzania zapewniające wysoką efektywność działania, obejmujące także rachunkowość zarządczą.” - mówi Adam Maciejewski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych. „Wprowadzenie międzynarodowego systemu dobrych praktyk i globalnych standardów działania będzie nie tylko służyć podnoszeniu jakości norm i efektywności spółek, ale dodatkowo przełoży się na wzrost zaufania ze strony inwestorów, co jest jednym z kluczowych czynników rozwoju rynków kapitałowych.

Konsultacje dotyczące nowego systemu norm zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można uzyskać więcej informacji, a także wziąć udział w procesie konsultacji norm.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA