REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów z dziedziny rachunkowości ogłosiły rozpoczęcie prac nad przygotowaniem nowych globalnych zasad rachunkowości zarządczej. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

REKLAMA

Autopromocja

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) zaproponowały opracowanie całościowego systemu norm, który wpłynie na ujednolicenie praktyk rachunkowości zarządczej na całym świecie oraz umożliwi organizacjom lepsze i sprawniejsze podejmowanie decyzji dotyczących ich długoterminowego rozwoju w coraz bardziej złożonym i szybko zmieniającym się otoczeniu.


Projekt zbioru nowych zasad rachunkowości zarządczej


Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles©: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), przedstawiony został do konsultacji firmom i instytucjom z całego świata, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

- Musimy poważnie potraktować to, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich sześciu lat. Aby pewnie patrzeć w przyszłość w długoterminowej perspektywie, organizacje muszą wdrożyć solidny system rachunkowości zarządczej, który będzie obejmować prowadzoną przez nie sprawozdawczość finansową. To z kolei spowoduje wzrost zaufania inwestorów, konsumentów i opinii publicznej - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA.

Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej. Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wycena bilansowa aktywów i pasywów zgodna z MSSF

Konsultacje obejmą 177 państw, w których działają CIMA i AICPA. Oba instytuty połączyły siły, ustanawiając w 2012 r. kwalifikację Chartered Global Management Accountant (CGMA), i podejmują wspólne działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu w aktualnym klimacie ekonomicznym. Inicjatywa obejmować będzie liczne wydarzenia na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” i spotkania z czołowymi teoretykami biznesu ze wszystkich dziedzin i regionów świata.

Konsultacje zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można wziąć udział w procesie konsultacji i uzyskać więcej informacji na ich temat.


Plan opracowania globalnych zasad rachunkowości


Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej.  Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują one narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska"

 

- Pytamy firmy i innego rodzaju organizacje z całego świata o to, co możemy zrobić, aby proponowane przez nas zasady w możliwie najpełniejszym zakresie spełniały ich dynamicznie zmieniające się potrzeby - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA. - Dzięki wspólnej pracy możemy przyczynić się do powstania kompleksowego systemu, który dostosowany jest do wymogów epoki niepewności, w której żyjemy i który - mówiąc krótko - ułatwi prowadzenie biznesu.

Projekt Zasad uzyskał już znaczące wsparcie społeczności biznesowej.

Douglas Flint, Prezes Grupy HSBC Holdings, powiedział: - Moim zdaniem, rachunkowość zarządcza stanowi jeden z najistotniejszych aspektów działalności pionu finansowego, ponieważ dzięki niej zarządy, inwestorzy i kadra kierownicza mogą dowiedzieć się, skąd biorą się liczby, a nie tylko stwierdzić, jakie one są. To dlatego uważam, że wprowadzenie zbioru globalnych zasad rachunkowości zarządczej spotka się z niezwykle pozytywnym przyjęciem ze strony przedsiębiorstw z całego świata. Przy tej okazji chciałbym zachęcić firmy do wzięcia aktywnego udziału w tych ważnych konsultacjach.

Ian Powell, Prezes i Senior Partner w brytyjskim PwC, stwierdził: - Rachunkowość zarządcza i finansowa to dziedziny, które z natury rzeczy uzupełniają się wzajemnie i wymagają opracowania globalnych standardów. Cieszymy się, że powstał plan stworzenia nowego systemu zasad rachunkowości zarządczej i będziemy namawiać naszych klientów na całym świecie do wzięcia udziału w tym procesie i przyjęcia tych zasad w swojej działalności. 

- Znakomicie prowadzona rachunkowość zarządcza od dawna jest niezbędnym elementem działalności przedsiębiorstw, który pomaga im w radzeniu sobie z nieustannie rosnącą liczbą wyzwań - mówi Paul Druckman, Dyrektor Generalny International Integrated Reporting Council. - Z uwagi na nacisk, jaki obie dziedziny kładą na tworzenie wartości i pozyskiwanie odpowiednich informacji, możemy mówić o synergii Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej i modelu Raportowania Zintegrowanego. Wszystkim nam powinno zależeć na zrealizowaniu planu opracowania spójnego globalnego systemu zasad rachunkowości zarządczej, który umożliwi coraz większej liczbie organizacji osiąganie korzyści w dłuższej perspektywie czasu - dodał.

Profesor Mervyn King, Przewodniczący International Integrated Reporting Council, powiedział: - Cieszę się, że pojawił się system, który oferuje metodycznie opracowane praktyki rachunkowości zarządczej i gwarantuje, że sprawozdawczość w pełni dopasowana jest do realiów XXI wieku. W okresie stopniowego powrotu wzrostu gospodarczego, model zintegrowanego myślenia jest niezbędnym warunkiem zdolności do długoterminowego kreowania wartości. Umiejętność efektywnego wykorzystania informacji stanowić będzie kluczowy element zrównoważonego i długoterminowego wzrostu. Dzięki niej, modele biznesowe organizacji i uzyskiwane za ich pomocą efekty będą pozytywnie wpływać na finanse, społeczeństwo i środowisko.

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA