REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

REKLAMA

Międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów z dziedziny rachunkowości ogłosiły rozpoczęcie prac nad przygotowaniem nowych globalnych zasad rachunkowości zarządczej. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

REKLAMA

Autopromocja

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) zaproponowały opracowanie całościowego systemu norm, który wpłynie na ujednolicenie praktyk rachunkowości zarządczej na całym świecie oraz umożliwi organizacjom lepsze i sprawniejsze podejmowanie decyzji dotyczących ich długoterminowego rozwoju w coraz bardziej złożonym i szybko zmieniającym się otoczeniu.


Projekt zbioru nowych zasad rachunkowości zarządczej


Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles©: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), przedstawiony został do konsultacji firmom i instytucjom z całego świata, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

- Musimy poważnie potraktować to, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich sześciu lat. Aby pewnie patrzeć w przyszłość w długoterminowej perspektywie, organizacje muszą wdrożyć solidny system rachunkowości zarządczej, który będzie obejmować prowadzoną przez nie sprawozdawczość finansową. To z kolei spowoduje wzrost zaufania inwestorów, konsumentów i opinii publicznej - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA.

Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej. Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wycena bilansowa aktywów i pasywów zgodna z MSSF

Konsultacje obejmą 177 państw, w których działają CIMA i AICPA. Oba instytuty połączyły siły, ustanawiając w 2012 r. kwalifikację Chartered Global Management Accountant (CGMA), i podejmują wspólne działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu w aktualnym klimacie ekonomicznym. Inicjatywa obejmować będzie liczne wydarzenia na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” i spotkania z czołowymi teoretykami biznesu ze wszystkich dziedzin i regionów świata.

Konsultacje zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można wziąć udział w procesie konsultacji i uzyskać więcej informacji na ich temat.


Plan opracowania globalnych zasad rachunkowości


Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej.  Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują one narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska"

 

- Pytamy firmy i innego rodzaju organizacje z całego świata o to, co możemy zrobić, aby proponowane przez nas zasady w możliwie najpełniejszym zakresie spełniały ich dynamicznie zmieniające się potrzeby - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA. - Dzięki wspólnej pracy możemy przyczynić się do powstania kompleksowego systemu, który dostosowany jest do wymogów epoki niepewności, w której żyjemy i który - mówiąc krótko - ułatwi prowadzenie biznesu.

Projekt Zasad uzyskał już znaczące wsparcie społeczności biznesowej.

REKLAMA

Douglas Flint, Prezes Grupy HSBC Holdings, powiedział: - Moim zdaniem, rachunkowość zarządcza stanowi jeden z najistotniejszych aspektów działalności pionu finansowego, ponieważ dzięki niej zarządy, inwestorzy i kadra kierownicza mogą dowiedzieć się, skąd biorą się liczby, a nie tylko stwierdzić, jakie one są. To dlatego uważam, że wprowadzenie zbioru globalnych zasad rachunkowości zarządczej spotka się z niezwykle pozytywnym przyjęciem ze strony przedsiębiorstw z całego świata. Przy tej okazji chciałbym zachęcić firmy do wzięcia aktywnego udziału w tych ważnych konsultacjach.

Ian Powell, Prezes i Senior Partner w brytyjskim PwC, stwierdził: - Rachunkowość zarządcza i finansowa to dziedziny, które z natury rzeczy uzupełniają się wzajemnie i wymagają opracowania globalnych standardów. Cieszymy się, że powstał plan stworzenia nowego systemu zasad rachunkowości zarządczej i będziemy namawiać naszych klientów na całym świecie do wzięcia udziału w tym procesie i przyjęcia tych zasad w swojej działalności. 

- Znakomicie prowadzona rachunkowość zarządcza od dawna jest niezbędnym elementem działalności przedsiębiorstw, który pomaga im w radzeniu sobie z nieustannie rosnącą liczbą wyzwań - mówi Paul Druckman, Dyrektor Generalny International Integrated Reporting Council. - Z uwagi na nacisk, jaki obie dziedziny kładą na tworzenie wartości i pozyskiwanie odpowiednich informacji, możemy mówić o synergii Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej i modelu Raportowania Zintegrowanego. Wszystkim nam powinno zależeć na zrealizowaniu planu opracowania spójnego globalnego systemu zasad rachunkowości zarządczej, który umożliwi coraz większej liczbie organizacji osiąganie korzyści w dłuższej perspektywie czasu - dodał.

Profesor Mervyn King, Przewodniczący International Integrated Reporting Council, powiedział: - Cieszę się, że pojawił się system, który oferuje metodycznie opracowane praktyki rachunkowości zarządczej i gwarantuje, że sprawozdawczość w pełni dopasowana jest do realiów XXI wieku. W okresie stopniowego powrotu wzrostu gospodarczego, model zintegrowanego myślenia jest niezbędnym warunkiem zdolności do długoterminowego kreowania wartości. Umiejętność efektywnego wykorzystania informacji stanowić będzie kluczowy element zrównoważonego i długoterminowego wzrostu. Dzięki niej, modele biznesowe organizacji i uzyskiwane za ich pomocą efekty będą pozytywnie wpływać na finanse, społeczeństwo i środowisko.

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA