REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

REKLAMA

Międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów z dziedziny rachunkowości ogłosiły rozpoczęcie prac nad przygotowaniem nowych globalnych zasad rachunkowości zarządczej. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

Autopromocja

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) zaproponowały opracowanie całościowego systemu norm, który wpłynie na ujednolicenie praktyk rachunkowości zarządczej na całym świecie oraz umożliwi organizacjom lepsze i sprawniejsze podejmowanie decyzji dotyczących ich długoterminowego rozwoju w coraz bardziej złożonym i szybko zmieniającym się otoczeniu.


Projekt zbioru nowych zasad rachunkowości zarządczej


Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles©: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), przedstawiony został do konsultacji firmom i instytucjom z całego świata, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

- Musimy poważnie potraktować to, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich sześciu lat. Aby pewnie patrzeć w przyszłość w długoterminowej perspektywie, organizacje muszą wdrożyć solidny system rachunkowości zarządczej, który będzie obejmować prowadzoną przez nie sprawozdawczość finansową. To z kolei spowoduje wzrost zaufania inwestorów, konsumentów i opinii publicznej - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA.

Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej. Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wycena bilansowa aktywów i pasywów zgodna z MSSF

Konsultacje obejmą 177 państw, w których działają CIMA i AICPA. Oba instytuty połączyły siły, ustanawiając w 2012 r. kwalifikację Chartered Global Management Accountant (CGMA), i podejmują wspólne działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu w aktualnym klimacie ekonomicznym. Inicjatywa obejmować będzie liczne wydarzenia na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” i spotkania z czołowymi teoretykami biznesu ze wszystkich dziedzin i regionów świata.

Konsultacje zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można wziąć udział w procesie konsultacji i uzyskać więcej informacji na ich temat.


Plan opracowania globalnych zasad rachunkowości


Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej.  Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują one narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska"

 

- Pytamy firmy i innego rodzaju organizacje z całego świata o to, co możemy zrobić, aby proponowane przez nas zasady w możliwie najpełniejszym zakresie spełniały ich dynamicznie zmieniające się potrzeby - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA. - Dzięki wspólnej pracy możemy przyczynić się do powstania kompleksowego systemu, który dostosowany jest do wymogów epoki niepewności, w której żyjemy i który - mówiąc krótko - ułatwi prowadzenie biznesu.

Projekt Zasad uzyskał już znaczące wsparcie społeczności biznesowej.

Douglas Flint, Prezes Grupy HSBC Holdings, powiedział: - Moim zdaniem, rachunkowość zarządcza stanowi jeden z najistotniejszych aspektów działalności pionu finansowego, ponieważ dzięki niej zarządy, inwestorzy i kadra kierownicza mogą dowiedzieć się, skąd biorą się liczby, a nie tylko stwierdzić, jakie one są. To dlatego uważam, że wprowadzenie zbioru globalnych zasad rachunkowości zarządczej spotka się z niezwykle pozytywnym przyjęciem ze strony przedsiębiorstw z całego świata. Przy tej okazji chciałbym zachęcić firmy do wzięcia aktywnego udziału w tych ważnych konsultacjach.

Ian Powell, Prezes i Senior Partner w brytyjskim PwC, stwierdził: - Rachunkowość zarządcza i finansowa to dziedziny, które z natury rzeczy uzupełniają się wzajemnie i wymagają opracowania globalnych standardów. Cieszymy się, że powstał plan stworzenia nowego systemu zasad rachunkowości zarządczej i będziemy namawiać naszych klientów na całym świecie do wzięcia udziału w tym procesie i przyjęcia tych zasad w swojej działalności. 

- Znakomicie prowadzona rachunkowość zarządcza od dawna jest niezbędnym elementem działalności przedsiębiorstw, który pomaga im w radzeniu sobie z nieustannie rosnącą liczbą wyzwań - mówi Paul Druckman, Dyrektor Generalny International Integrated Reporting Council. - Z uwagi na nacisk, jaki obie dziedziny kładą na tworzenie wartości i pozyskiwanie odpowiednich informacji, możemy mówić o synergii Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej i modelu Raportowania Zintegrowanego. Wszystkim nam powinno zależeć na zrealizowaniu planu opracowania spójnego globalnego systemu zasad rachunkowości zarządczej, który umożliwi coraz większej liczbie organizacji osiąganie korzyści w dłuższej perspektywie czasu - dodał.

Profesor Mervyn King, Przewodniczący International Integrated Reporting Council, powiedział: - Cieszę się, że pojawił się system, który oferuje metodycznie opracowane praktyki rachunkowości zarządczej i gwarantuje, że sprawozdawczość w pełni dopasowana jest do realiów XXI wieku. W okresie stopniowego powrotu wzrostu gospodarczego, model zintegrowanego myślenia jest niezbędnym warunkiem zdolności do długoterminowego kreowania wartości. Umiejętność efektywnego wykorzystania informacji stanowić będzie kluczowy element zrównoważonego i długoterminowego wzrostu. Dzięki niej, modele biznesowe organizacji i uzyskiwane za ich pomocą efekty będą pozytywnie wpływać na finanse, społeczeństwo i środowisko.

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA