REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

REKLAMA

Międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów z dziedziny rachunkowości ogłosiły rozpoczęcie prac nad przygotowaniem nowych globalnych zasad rachunkowości zarządczej. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

REKLAMA

Autopromocja

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) zaproponowały opracowanie całościowego systemu norm, który wpłynie na ujednolicenie praktyk rachunkowości zarządczej na całym świecie oraz umożliwi organizacjom lepsze i sprawniejsze podejmowanie decyzji dotyczących ich długoterminowego rozwoju w coraz bardziej złożonym i szybko zmieniającym się otoczeniu.


Projekt zbioru nowych zasad rachunkowości zarządczej


Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles©: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), przedstawiony został do konsultacji firmom i instytucjom z całego świata, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

- Musimy poważnie potraktować to, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich sześciu lat. Aby pewnie patrzeć w przyszłość w długoterminowej perspektywie, organizacje muszą wdrożyć solidny system rachunkowości zarządczej, który będzie obejmować prowadzoną przez nie sprawozdawczość finansową. To z kolei spowoduje wzrost zaufania inwestorów, konsumentów i opinii publicznej - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA.

Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej. Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wycena bilansowa aktywów i pasywów zgodna z MSSF

Konsultacje obejmą 177 państw, w których działają CIMA i AICPA. Oba instytuty połączyły siły, ustanawiając w 2012 r. kwalifikację Chartered Global Management Accountant (CGMA), i podejmują wspólne działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu w aktualnym klimacie ekonomicznym. Inicjatywa obejmować będzie liczne wydarzenia na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” i spotkania z czołowymi teoretykami biznesu ze wszystkich dziedzin i regionów świata.

Konsultacje zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można wziąć udział w procesie konsultacji i uzyskać więcej informacji na ich temat.


Plan opracowania globalnych zasad rachunkowości


Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej.  Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują one narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska"

 

- Pytamy firmy i innego rodzaju organizacje z całego świata o to, co możemy zrobić, aby proponowane przez nas zasady w możliwie najpełniejszym zakresie spełniały ich dynamicznie zmieniające się potrzeby - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA. - Dzięki wspólnej pracy możemy przyczynić się do powstania kompleksowego systemu, który dostosowany jest do wymogów epoki niepewności, w której żyjemy i który - mówiąc krótko - ułatwi prowadzenie biznesu.

Projekt Zasad uzyskał już znaczące wsparcie społeczności biznesowej.

REKLAMA

Douglas Flint, Prezes Grupy HSBC Holdings, powiedział: - Moim zdaniem, rachunkowość zarządcza stanowi jeden z najistotniejszych aspektów działalności pionu finansowego, ponieważ dzięki niej zarządy, inwestorzy i kadra kierownicza mogą dowiedzieć się, skąd biorą się liczby, a nie tylko stwierdzić, jakie one są. To dlatego uważam, że wprowadzenie zbioru globalnych zasad rachunkowości zarządczej spotka się z niezwykle pozytywnym przyjęciem ze strony przedsiębiorstw z całego świata. Przy tej okazji chciałbym zachęcić firmy do wzięcia aktywnego udziału w tych ważnych konsultacjach.

Ian Powell, Prezes i Senior Partner w brytyjskim PwC, stwierdził: - Rachunkowość zarządcza i finansowa to dziedziny, które z natury rzeczy uzupełniają się wzajemnie i wymagają opracowania globalnych standardów. Cieszymy się, że powstał plan stworzenia nowego systemu zasad rachunkowości zarządczej i będziemy namawiać naszych klientów na całym świecie do wzięcia udziału w tym procesie i przyjęcia tych zasad w swojej działalności. 

- Znakomicie prowadzona rachunkowość zarządcza od dawna jest niezbędnym elementem działalności przedsiębiorstw, który pomaga im w radzeniu sobie z nieustannie rosnącą liczbą wyzwań - mówi Paul Druckman, Dyrektor Generalny International Integrated Reporting Council. - Z uwagi na nacisk, jaki obie dziedziny kładą na tworzenie wartości i pozyskiwanie odpowiednich informacji, możemy mówić o synergii Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej i modelu Raportowania Zintegrowanego. Wszystkim nam powinno zależeć na zrealizowaniu planu opracowania spójnego globalnego systemu zasad rachunkowości zarządczej, który umożliwi coraz większej liczbie organizacji osiąganie korzyści w dłuższej perspektywie czasu - dodał.

Profesor Mervyn King, Przewodniczący International Integrated Reporting Council, powiedział: - Cieszę się, że pojawił się system, który oferuje metodycznie opracowane praktyki rachunkowości zarządczej i gwarantuje, że sprawozdawczość w pełni dopasowana jest do realiów XXI wieku. W okresie stopniowego powrotu wzrostu gospodarczego, model zintegrowanego myślenia jest niezbędnym warunkiem zdolności do długoterminowego kreowania wartości. Umiejętność efektywnego wykorzystania informacji stanowić będzie kluczowy element zrównoważonego i długoterminowego wzrostu. Dzięki niej, modele biznesowe organizacji i uzyskiwane za ich pomocą efekty będą pozytywnie wpływać na finanse, społeczeństwo i środowisko.

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najczęstsze błędy podczas realizacji projektów unijnych: formalne, merytoryczne, finansowe, proceduralne

Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy europejskich to dla wielu przedsiębiorców i instytucji ogromna szansa na rozwój i wzrost konkurencyjności. Jednak pozytywna decyzja o dofinansowaniu to dopiero pierwszy krok na drodze do osiągnięcia sukcesu, a kolejne fazy projektu niosą ze sobą szereg wyzwań mogących zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Warto więc wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają firmy podczas realizacji projektów unijnych oraz jak ich unikać.

Do 400 tys. zł dotacji dla rzemieślników ze Śląska. Wnioski na początku 2025 r. Jakie kryteria trzeba spełniać?

Na początku 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości planuje ogłosić nabór na dotację dla rzemieślników zainteresowanych rozwojem prowadzonej działalności. 

Klient chce fakturę a nie zwrócił paragonu. Czy mimo to można mu wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

Podatek od sprzedaży w USA: czym różni się od VAT. Ponad 12 000 jurysdykcji podatkowych w jednym państwie

Stany Zjednoczone, jedna z największych i najpotężniejszych gospodarek świata, wyróżnia się pod względem podatkowym - nie posiada systemu podatku od wartości dodanej (VAT), który obowiązuje w Polsce i ponad 170 krajach na całym świecie. Wynikające z tego różnice widoczne są w portfelach konsumentów, ale są też prawdziwym wyzwaniem dla firm – zarówno tych amerykańskich, jak i polskich. Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym, odsłania szczegóły obu systemów i wyjaśnia, jak w nich funkcjonować.

REKLAMA

Od 31 grudnia 2024 r. przewoźnicy do 56 dni wstecz pod lupą inspekcji transportowych w UE. Jak przygotować się do nowych przepisów?

Już od 31 grudnia 2024 roku inspekcje transportowe w całej Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości nadzoru, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwukrotne wydłużenie okresu kontroli wymusi istotną zmianę procedur w firmach transportowych i przewozach osób. Należy się też liczyć ze zwiększoną liczbą wykrytych naruszeń na drodze. Jakie są konsekwencje tych zmian? I w jaki sposób przewoźnicy oraz osoby odpowiedzialne za transport publiczny mogą się na to przygotować? 

Ulga IP Box w 2025 r. Ministerstwo Finansów potwierdza, że idą zmiany w przepisach podatkowych

Ulga IP Box pozwala zmniejszyć efektywne opodatkowanie dochodów z działalności innowacyjnej nawet do 5%. Już w 2025 r. może dojść do zmiany przepisów dotyczących tej ulgi. Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają wewnątrzresortowe konsultacje w tej sprawie.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

REKLAMA

Nawet o 10% drożej za leczenie zębów w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

Ulga B+R umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych (m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Potrzebne są jednak zmiany

Ulga podatkowa B+R daje możliwość odliczenia nawet 200 proc. kosztów osobowych (czyli m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Z badań wynika, że większość polskich przedsiębiorstw zna ten instrument, pomimo to tylko niewielka część firm, które rozwijają swoje produkty i procesy, korzysta z ulgi B+R.

REKLAMA