reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO

Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich - Irena Lipowicz, zajęła stanowisko w sprawie napotkanych przez podatników trudności w skorzystaniu z tzw. ulgi na dzieci, w sytuacji zakończenia przez dzieci nauki w trakcie roku podatkowego. W wyniku analizy licznie napływających do Biura RPO skarg obywateli co do uregulowań tej kwestii, Rzecznik wystosowała pismo przedstawiające osobiście powzięte wątpliwości dotyczące regulacji tej ulgi.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o PIT odliczenie ulgi za lata podatkowe 2007-2008 przysługujące podatnikom w ramach ulgi prorodzinnej należało się w pełnej wysokości, nawet jeśli podatnik nie spełniał warunków do uzyskania tej ulgi przez cały rok podatkowy.


Nowe zasady korzystania z ulgi


Od dnia 1 stycznia 2009 roku zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o PIT odliczenia ulgi na dzieci dokonuje się za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego albo sprawował opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

Z tzw. ulgi na dzieci mogą skorzystać również osoby wychowujące pełnoletnie dzieci, pod warunkiem że dzieci te uczą się lub studiują oraz w roku podatkowym, do którego zastosowane ma być odliczenie, nie uzyskały dochodów przekraczających limit określony w ustawie.

Zobacz wskaźnik: Ulgi i odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych


Brak spójności w przepisach


Zdaniem Rzecznika, biorąc pod uwagę fakt, iż ulga prorodzinna obliczana jest za każdy miesiąc kalendarzowy, niespójne jest stosowania ograniczenia w postaci limitu dochodów w odniesieniu do roku podatkowego, a nie zaś wyłącznie do okresu, za który przysługuje ulga.

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama