Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o PIT odliczenie ulgi za lata podatkowe 2007-2008 przysługujące podatnikom w ramach ulgi prorodzinnej należało się w pełnej wysokości, nawet jeśli podatnik nie spełniał warunków do uzyskania tej ulgi przez cały rok podatkowy.
Nowe zasady korzystania z ulgi
Od dnia 1 stycznia 2009 roku zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o PIT odliczenia ulgi na dzieci dokonuje się za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego albo sprawował opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej.
Z tzw. ulgi na dzieci mogą skorzystać również osoby wychowujące pełnoletnie dzieci, pod warunkiem że dzieci te uczą się lub studiują oraz w roku podatkowym, do którego zastosowane ma być odliczenie, nie uzyskały dochodów przekraczających limit określony w ustawie.
Zobacz wskaźnik: Ulgi i odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych
Brak spójności w przepisach
Zdaniem Rzecznika, biorąc pod uwagę fakt, iż ulga prorodzinna obliczana jest za każdy miesiąc kalendarzowy, niespójne jest stosowania ograniczenia w postaci limitu dochodów w odniesieniu do roku podatkowego, a nie zaś wyłącznie do okresu, za który przysługuje ulga.
Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm
Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rodzic (opiekun prawny, rodzic zastępczy), którego dziecko po zakończeniu nauki podjęło pracę i uzyskało w roku podatkowym dochód przekraczający określony w przepisach limit, nie może skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej za miesiące, w których dziecko jeszcze się uczyło lub studiowało, nawet jeśli w tym okresie dziecko nie uzyskało żadnych dochodów.
Zwolnienie z PIT dla szkoleń z zakresu opieki hospicyjnej
Naruszenie konstytucyjnych zasad
Według opinii Rzecznika obowiązująca konstrukcja ulgi prorodzinnej stanowi naruszenie zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, co bezpośrednio wynika z treści art. 2 Konstytucji.
Rzecznik Praw Obywatelskich w skierowanym do Ministra Finansów piśmie z dnia 24 kwietnia 2014 roku prosi o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, w tym rozważenie zainicjowania zmian legislacyjnych zmierzających do modyfikacji przepisów, które jak określiła - w aktualnie obowiązującej formie stanowią pułapkę dla obywateli.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat