REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raportowanie informacji niefinansowych - zmiany w rachunkowości 2015

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany dyrektywy 2013/34/UE, przyjęte przez Parlament Europejski, wprowadzają obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Polska ma czas na implementację nowych przepisów w ustawie o rachunkowości do 20 lipca 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

REKLAMA

Autopromocja


Parlament Europejski w kwietniu 2014 r. przegłosował tekst projektu legislacyjnego dotyczącego dyrektywy w sprawie raportowania informacji niefinansowych, odzwierciedlający wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE. Do ostatecznego przyjęcia dyrektywy potrzebne jest jeszcze jej formalne zatwierdzenie przez Radę UE. Publikacja dyrektywy nastąpi prawdopodobnie w drugiej połowie 2014 r.. Nowa dyrektywa, zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w sprawie rachunkowości, spowoduje konieczność nowelizacji ustawy o rachunkowości.


Raportowanie informacji niefinansowych


Przyjęty przez Parlament Europejski projekt zmian przewiduje wprowadzenie obowiązkowego raportowania minimum informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, mające powyżej 500 pracowników, w ramach sprawozdania z działalności lub w formie odrębnego raportu.

Raport dotyczący informacji niefinansowych powinien zawierać informacje w zakresie kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych, poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji i łapownictwu, a także:

- krótki opis modelu biznesowego jednostki;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  opis polityki stosowanej przez jednostkę odnośnie tych kwestii, w tym do wdrożonych procesów należytej staranności;

-  wynik tej polityki;

Likwidacja certyfikatu księgowego - zmiany w ustawie o rachunkowości

-  główne zagrożenia związane z tymi kwestiami, powiązane z operacjami jednostki, w tym - w stosownych przypadkach i na zasadzie proporcjonalności - jej stosunkami handlowymi, produktami lub usługami, które mogą wywierać niekorzystny wpływ w tych dziedzinach, oraz sposób zarządzania tymi zagrożeniami przez jednostkę;

- niefinansowe kluczowe wskaźniki wyników związane z daną działalnością.

Jeżeli jednostka nie będzie stosować polityki odnośnie przynajmniej jednej z wymienionych wyżej kwestii, w raporcie niefinansowym należy podać dokładne wyjaśnienie uzasadniające taką decyzję.

Według szacunków nowe regulacje będą dotyczyły około 6000 dużych jednostek działających na terenie Unii Europejskiej, głównie instytucji finansowych i dużych grup kapitałowych.

Od 2016 r. księgi podatkowe i dowody księgowe w standardzie XML


Ujawnianie polityki różnorodności


Zmiany zakładają również wprowadzenie obowiązku ujawniania polityki różnorodności w zakresie składu organów spółki przez duże spółki notowane na giełdach.

Polityka różnorodności w rozumieniu dyrektywy dotyczy np. wieku, płci, wykształcenia i doświadczenia zawodowego osób tworzących organy spółki. Duże spółki będą zobowiązane ujawniać tego typu informacje dotyczące polityki różnorodności, ale również informować, jak ta polityka jest wdrażana i jakie są rezultaty wdrażania przyjętej polityki. Natomiast w przypadku gdy dana spółka nie będzie prowadzić polityki w wyżej wymienionym zakresie, będzie musiała ten fakt ujawnić i wyjaśnić.

Zmiany w ustawie o rachunkowości 2014-2016

Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w rachunkowości

 

 


Zmiany w ustawie o rachunkowości w 2015 r.


Dyrektywa zostanie opublikowana w drugiej połowie 2014 r., to konsolidacja jej z dyrektywą przez nią zmienianą (tj. 2013/34/UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek) nastąpi w terminie 3 miesięcy od daty jej wejścia w życie.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, będą miały zapewne dość dużo czasu na wprowadzenie uregulowań tej dyrektywy do regulacji krajowych. Zmian w ustawie o rachunkowości w tym zakresie będą musiały zaistnieć najpóźniej do 20 lipca 2015 r.

Odpowiedzialność za rachunkowość

Zapraszamy na forum o Rachunkowości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA